Fenomen arhitekture ili Božija volja? Džamije u Indoneziji koje su preživjele cunami
Nakon snažnog cunamija koji je zahvatio indonezijski grad Banda Aceh prije 11 godina jedine građevine koje su ostale netaknute u većini naselja su bile džamije. One su bile utočište mnogim ljudima za vrijeme cunamija. Kako tamošnji mještani kažu, za mnoge je to iskustvo koje je ojačalo njihov iman.
Arhitektoski stručnjaci kažu da su džamije preživjele jer su imale jače strukture od okolnih građevina, koje su vjerovatno građene od lošijeg kvaliteta materijala.
Mnogi preživjeli vjeruju da su džamije bile pošteđene božanskom intervencijom i voljom.
“To je zato što je džamija Allahova kuća, Tvorca takvog jednog cunamija. Ona je zaštićena“, rekao je Ahmad Junaidi, preživjeli koji je pobjegao na sigurno u veličanstvenu Veliku džamiju Baiturrahman – glavni orijentir u gradu sa 35 metara visokim munarama, bijelim zidovima i sa sedam crnih kupola.
Džamija, sagrađena od strane holandskih kolonizatora i završena 1881. godine, bila je gotovo netaknuta u cunamiju 26. decembra 2004. godine, koji je opustošio grad i ubio više od 230.000 ljudi u više od desetak zemalja oko Indijskog okeana.
U to doba kao 18-godišnjak, Reza Nasir je našao utočište od katastrofe penjanjem na jednu od crnih kupola Velike džamije. Odatle je mogao vidjeti cijeli i grad i katastrofu koja se dešava. Kaže da nikad u svom životu nije vidio toliko leševa. To je bio presudni trenutak kada je počeo da obavlja 5 dnevnih namaza, jednog od najvažnijih stubova islama.
Mnogi stanovnici Aceha, najdominantnije muslimanske pokrajine u cijeloj Indoneziji, vidjeli su katastrofu kao kaznu koja je došla od Boga jer Mu nisu bili dovoljno odani. Cunami je zapravo učinio još mnoge pobožnima, rekao je Faisal Ali, istaknuti vjerski vođa.
“On je ohrabrio Acehnese da obnove predanost svojoj vjeri“, rekao je gospodin Ali.
Uz obnovljeni vjerski zanos kod mnogih u Acehu, regija na sjevernom vrhu Sumatre je postao jedini region Indonezijeu kojoj vlada Šerijat - dio mirovnog sporazuma sa vladom kako bi se okončao višedecenijski separatistički rat koji je omogućio regionu određenu autonomiju.