Evropski aktivisti koriste dronove kako bi pomogli ženama
Aktivističke grupe za ženska prava u Holandiji, Njemačkoj i Poljskoj su se udružile kako bi žena u Poljskoj obezbijedile pilule za abortus. Aktivisti se nadaju da će privući internacionalnu pažnju, te tako ukazati na stroge zakone o abortusu u Poljskoj, koje dozvoljavaju abortus samo ako je u pitanju silovanje, incest, te ako je život majke u pitanju ili ako je abortus deformiran.
Aktivističke grupe planiraju koristiti dronove, odnosno bespilotne letjelice, za dostavljanje ovih pilula. Ako sve bude išlo po planu, dron će poletjeti u 11 ujutro u subotu, te transportirati pilule iz Frankfurta u poljski grad Slubice.
Pilule koje će se transportovati su odobrene od strane Svjetske zdravstvene organizacije - mifeprostone i misoprostol i oba se mogu uzimati bez liječničkog nadzora.
Ako let prođe uspješno, organizatori se nadaju da će ovo biti potencijalni model za slične letove u budućnosti.
"Ova kampanja je način da se podigne svijest o pravima žena na izbor", rekla je Rebecca Gomperts, direktorica organizacije Women on Waves.
Women on Waves je jedna od četiri grupe koja je zaslužna za predstojeći transport pilula putem bespilotne letjelice.
Dok se Evropa smatra jednom od naprednijih mjesta na Zemlji, nekoliko država, kao što je Poljska ide u suprotnom smjeru kada su u pitanju prava žena. U katoličkoj crkvi, stroge regulacije su rezultirale pretvaranjem u klasni problem: Bogate žene mogu priuštiti abortus bilo gdje u Evropi ili su u stanju platiti ilegalan abortus u Poljskoj. Siromašne žene pate zbog ovih zakona", rekla je Rebecca Gompert.
Iako je Poljska obaviještena o njihovom planu, do sada nisu poduzeli ništa kako bi spriječili let.
Globalno, Poljska je dio mnogo većeg problema. Prema podacima Guttmacher Instituta skoro polovina od desetina miliona abortusa su nesigurni. Većina ih je izvršeno u zemljama u razvoju. U Africi gdje se većina nesigurnih abortusa izvršava, južni afrički sub-region (pod vodstvom Južne Afrike, gdje je abortus legalan) je imao najmanju stopu od svih afričkih regiona
"Medicinski abortus je neophodan", Gompert je rekla za Mic, te dodala da se njena organizacija nada, ne da će samo pomoći ovim ženama, već da će i promijeniti mišljenja o abortusu i zakone u zemaljama gdje je abortus zabranjen.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije 47.000 žena svake godine umre od posljedica nesigurnih i ilegalno izvršenih abortusa.