(VIDEO) Šminka je uvijek bila zastupljena, ali make up trendovi su se mijenjali kroz povijest

Moda i ljepota
(VIDEO) Šminka je uvijek bila zastupljena, ali make up trendovi su se mijenjali kroz povijest
Žene se šminkaju od kada postoji civilizacija.

Žene se šminkaju od kada postoji civilizacija. To znači da su dame u Drevnom Egiptu podjednako vodile računa o izgledu, kao što to rade žene danas, u modernom dobu.

Ekipa sa sajta BuzzFeed snimila je četvorominutni video u kom su modeli i šminkeri pokazali kako su se make up trendovi mijenjali kroz istoriju.

1. Drevni Egipat (3150. – 31. prije nove ere)
Oči su bile iscrtane crnim kreonom, dok se na kapke nanosila zelena ili plava sjena. Usne su bile obojene narandžastom, crvenom ili teget bojom, a lice uokvirenom pletenicama.

Kreon se pravio od čađi, metala i masti, dok se sjena za oči pravila od svijetlo zelenog minerala malahita. Ruž za usne je u Drevnom Egiptu bio simbol statusa i nosili su ga i muškarci i žene iz visoke klase.

2. Antička Grčka (800. – 500. prije nove ere)
Za ovaj period su bile karakteristične guste, spojene obrve, sjena za oči je bila prirodnih nijansi, a boja kože svijetla. Šminka u ovom periodu je korištena za naglašavanje prirodne ljepote. One koje nisu mogle da prirodnim putem postignu guste, spojene obrve praznine su popunjavale lepljenjem životinjske  dlake.

3. Zlatno razdoblje Indije (320. – 550. nove ere)
Žene su oči istcrtavale crnim kreonom, dok su udate nosile bindi na čelu između obrva. Crveni ruž za usne, pletenice ili punđe također su bili karakteristični za razdoblje vladavine Gupta carstva.

4. Zlatna elizabetanska era (1558. – 1603.)
Ovo je doba kada Engleska doživjela politički i ekonomski procvat u toku 44-godišnje vladavine kraljice Elizabete I. Karakteristično za ovaj period je blijed ten koji se postizao nanošenjem pudera.

Obrve i dio kose su se brijali kako bi se čelo  vizuelno povećalo. Usne su bile crvene, dok je boja kose ili perike bila kestenjasto-crvena. Kraljica Elizabeta je diktirala stil u toku ovog razdoblja, a kako je njena kosa bila prirodno crvena, tako su žene farbale ili nosile perike u istoj nijansi.

5. Gejše ( srednji vijek – 1700.)
Koža gejši je ono po čemu su one prepoznatljive, tačnije teška, bela podloga, zahvaljujući kojoj su crvene usne i crni ajlajner dolazili naročito do izražaja. Velike punđe, ukrašene češljevima i šnalicama, kao i kimona zaštitni su znak gejši.

6. Doba pre Francuske revolucije (1775. – 1789.)
Blijeda koža je i dalje u modi, sa nacrtanim mladežom, obrazi su crveni a usne su neutralne sa malo sjaja. Frizura je glomazna i eksravagantna. Make up je u ovom periodu bio inspiriran Marijom Antoanetom, koja je nanosila bijeli puder na lice, vrat i ramena kako bi izgledala što svijetlije.

Crni mladež u svim oblicima i veličinama je bio zaštitni znak žena tog vremena, kao i gusta bijela kosa.

7. Viktorijansko doba (1837. – 1901.)
U ovom periodu lice je bilo blago napuderisano, obrazi su često štipkani kako bi se ispoljilo prirodno crvenilo, a kosa podignuta u ležernu punđu. Za Viktorijansko doba je karatkeristično to što se nošenje šminke smatralo nepristojnim.

Zbog toga je akcenat bio na koži i licu, pa su žene nanosile lagani puder, dok se šminka na obrazima i usnama smatrala skandaloznom. Duga kosa se smatrala simbolom ženstvenosti, ali se često nosila podignuta u punđu.

8. Šezdesete (1960. – 1969.)
Na usne se nanosio ruž u svijetlo rozoj nijansi, dugačke trepavice i raznobojne sjene su bile obavezne. Obrazi su se konturisali kako bi se dobilo izduženo lice.

Oslobodilački pokret 60-ih napravio je eksperimantalnu atmosferu kada je u pitanju make up. Žene su nosile sjene za oči u svim nijansama, dok su ajlajner i vještačke, dugačke trepavice bile obavezne.

Novo