Aktivisti pokušavaju zaustaviti kineski festival tokom kojeg se pojede 10.000 pasa
Aktivisti i prosvjednici su prošle godine pohrlili u provinciju u pokušaju da zaustave protok kamiona za dostavu ili otkupe pse od ljudi koji su ih spremni pojesti. Organizovane su i molitve za životinje.
Pozivima da se zaustavi pokolj životinja ove godine se pridružio niz slavnih osoba. Tako Ricky Gervais i Ian Somerhalder već danima na svojim društvenim profilima objavljuju i dijele uznemirujuće fotografije i pozivaju na potpisivanje peticije na portalu Change.org koja traži zabranu "barbarskog" festivala.
"Festival okrutnosti"
Međunarodno društvo humanosti (HSI) gozbu u Yulinu naziva "festivalom okrutnosti" i ocjenjuje da se većina Kineza zgraža nad onim što se tamo događa.
Član društva Petar Li kaže da se uputio u Yulin kako bi posvjedočio pripremama i izvještava o klaonicama "punima krvi, unutrašnjih organa pasa i mačaka". Na fotografijama se mogu vidjeti dehidrirane životinje u krcatim kavezima, od kojih dio navodno umire od dehidracije ili izgladnjivanja, tijela se ostavljaju na ulicama.
"Masivno klanje pasa se još uvijek događa u Yulinu iako lokalne vlasti pokušavaju ostaviti utisak da se s takvom praskom završilo," rekao je Li za MailOnline. "Vlasti u Yulinu su proglasile da se 'festival' neće dogoditi, ali to je samo semantika i hiljade pasa će umrijet zbog mesa zvao to neko festivalom ili ne."
Gervais je u pismo upućenom javnosti napisao da su mu scene iz Yulina koje su kamerama zabilježili aktivisti slomile srce. "Ja nikad neću zaboraviti izraz straha i čuđenja na licima tih jadnih životinja – pasa i mačaka u iščekivanju strašne sudbine".