Zukorlić: Zbog prijetnji ISIS-a čuvaju me skoro godinu dana
Policija ne obezbjeđuje srbijanskog poslanika Muamera Zukorlića, rečeno je za Radio Slobodna Evropa (RSE) u Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije.
Muamer Zukorlić, poslanik Stranke pravde i pomirenja i bivši muftija Islamske zajednice u Srbiji, rekao je za RSE da „skoro godinu dana ima službeno obezbjeđenje nadležnih organa“ koje mu je dodijeljeno nakon prijetnji ISIS-a.
„U jednoj od tih poruka oni tvrde da me treba likvidirati zato što sam ulaskom u Narodnu skupštinu, kako kažu, priznao nevjernički sistem države Srbije. Veoma je neprijatno kada vam bilo ko prijeti, a pogotovu jedna globalna teroristička organizacija. Što se mene lično tiče, ja sam vaspitan da se nikoga osim Boga ne bojim. Svjestan sam da je uloga koju imam u sandžačkom društvu i šire, posebno među muslimanima i Bošnjacima, i sve ono što sam činio u posljednjih 25 godina mnogima postala smetnja za razne negativne projekte“, rekao je Zukorlić.
U MUP-u detaljno nisu mogli da govore u vezi sa prijetnjama, bezbjednosnim procjenama i dodjeljivanjem službenog obezbjeđenja Muameru Zukorliću jer je, kako navode, praksa da se o takvim pitanjima informacije ne iznose u javnost.
Zukorlić je za RSE rekao da o tome ko ga čuva, pripadnici koje državne službe, ne želi da govori „iz razloga povjerljivosti i bezbjednosti“.
Prema postojećim propisima, osim policije, nakon bezbjednosne procjene koju rade nadležne civilne i vojne službe, osobe kojima je određena zaštita mogu da čuvaju i pripadnici vojnih organa, kao i Bezbjednosno-informativne agencije (BIA). U vezi sa obezbjeđenjam poslanika Zukorlića RSE je poslao upite i BIA-i i Ministarstvu odbrane Srbije (MOD) od kojih se uskoro očekuje odgovor.
Zukorlić je naveo da su mu prijeteće poruke upućene preko društvenih mreža jednog od portala bliskih ISIS-u i da su nadležni nakon višesedmičnih bezbjednosnih provera ocijenili da se radi o ozbiljnim prijetnjama.
„Mislim da su moja tumačenja o islamu kao vjeri umjerenosti i ravnoteže, vjeri iz koje se ne može regrutovati nasilje, zapravo smetnja. Vjerujem da su im vaspitno-obrazovne institucije koje su u Sandžaku nastale pod mojim rukovodstvom, od vrtića do univerziteta, postale barijera za regrutovanje mladih ljudi. Smeta im moje razvijanje barjaka dijaloga i pomirenja jer očekuju da će normalizacijom odnosa Bošnjaka i Srbije u Srbiji, kao i u cjelosti Bošnjaka i srpskog naroda, biti smanjen konfliktni potencijal koji im je potreban za ragrutovanje mladih u ekstremne svrhe“, rekao je Zukorlić.