MAHANJE RUKAMA NE POMAŽE: Dovoljno je da ovo uradite i ose će BJEŽATI OD VAS
Ose su zaista prava napasti. One mogu uništiti sve ljetne radosti.
Stručnjakinja je sada otkrila kako da te dosadne insekte držite podalje od hrane i pića.
Dr. Seirian Sumner je za magazin Good Housekeeping podijelila vlastite trikove s kojima joj ose više ne prave probleme na pikniku.
Ne postavljajte zamke od meda
Vjerovatno ste čuli za tezu da ose treba namamiti medom u staklenku nakon čega ostaju zarobljene. Međutim, Sumner to naziva strategijom visokog rizika. Umjesto toga savjetuje da postavite zamku od piva, koja je mnogo uspješnija.
Ose ne zanima uvijek slatko
Istina je da će ose navaliti na šećerne slastice na kraju ljeta kada prestanu loviti insekte kojima se hrane. Ali dok god imaju živi plijen na meniju, osama će biti puno interesantniji vaš sendvič sa šunkom nego gazirani sok ili kolač.
Pokrijte hranu
Sumner predlaže da uvijek stavljate poklopac na posude s hranom jer će tako ose ostati bez slasnog zalogajčića. Ako nemate poklopac pri ruci, dobro će vam doći i obična kuhinjska krpa. Ose će u tom slučaju namirisati da imate ukusnu užinu, ali neće moći do nje.
Ne tjerajte ih
Primarni je nagon da ćete početi vrištati i mlatarati rukama kada vam se približi osa, ali pokujšajte se suzdržati i umjesto toga ostanite mirni. “Ako ste mirni, osa vas ne doživljava kao prijetnju. Ako je pokušavate otjerati, veće su šanse da će vas ubosti”, objasnila je Sumner.
Zarobite prvu osu koja vam priđe
Ose su timski igrači, što znači da, čim jedna pronađe hranu, obavještava ostale. Zato se oko vašeg tanjura u hipu stvori čitava vojska osa. “Najbolje što možete učiniti je izolirati prvu osu koja vam priđe.
Ona je izviđač i privući će još hrpu drugih. Jednu po jednu poklopite čašom ili šalicom i ostavite ih unutra”, kazala je stručnjakinja. No, obavezno ih pustite kada pojedete na miru.
Nemojte ubijati ose jer su one vrlo važne za ekosistem.
Prirodne metode tjeranja svih vrsta insekata iz vašeg doma
Mreža je najbolja zaštita
Mreža na prozoru izrazito je korisna jer sprečava ulazak ne samo komaraca i muha nego i skakavaca, kojih se inače teško riješiti drugim metodama.
Ne dirajte jelenke jer vam neće naškoditi
Jelenak se hrani trulim voćem i ne izaziva štetu. U nekim je zemljama i zaštićen jer mu se broj smanjuje. Pokupite ga na papir i izbacite iz kuće.
Roštilj bez komaraca
Želite li spriječiti da vas komarci gnjave dok uživate u roštilju na otvorenom, bacite na ugljen grančicu ružmarina ili kadulje. Miris gorućih aromatičnih biljaka odbit će krvopije.
Paprena metvica tjera sve štetočine
Pomiješajte 30 mililitara ulja paprene metvice s litrom destilirane vode, natočite je u posudu sa sprejom i poprskajte sve kuhinjske površine.
Na muhe crvenom muholovkom...
Komarci ne mogu podnijeti miris lavande, limunastog eukaliptusa, cedrovine, čajevca, karanfilića i citronele. No ako navečer ostavite upaljeno svjetlo i otvoren prozor, zavući će se u kuću čak ako im ondje ne miriše.
Najsigurnije rješenje su mrežice na prozorima, a korisno je i riješiti se ustajale vode - onu u zdjelicama za kućne ljubimce i kupkama za ptice trebalo bi mijenjati barem dvaput na tjedan, a iz vrta ukloniti predmete koji skupljaju kišnicu. Komarci su najaktivniji ujutro i uvečer za razliku od muha koje su u to doba “pospane”, pa ih je lakše pogoditi muholovkom.
Bolje je gađati malo iznad nego po sredini jer muhe na opasnost reagiraju tako da polete uvis. Najbolje su crvene muholovke zato što muhe slabo vide tu boju.
Stjenice se vraćaju
Stjenice su aktivne noću, a njihovi ugrizi izgledaju poput osipa. Posljednjih se godina ponovno pojavljuju u razvijenim zemljama. Vrlo ih se teško riješiti, pa je to najbolje prepustiti stručnjaku.
Pranje rublja na visokoj temperaturi
Broj grinja koje žive u prašini smanjit ćete redovitim usisavanjem. Pranje posteljine na temperaturi od 60 stupnjeva također ih uništava.
Moljci vole i kuhinju
Zimsku odjeću prije spremanja u ormar dobro operite i osušite te u ormar stavite malo lavande. Da obeshrabrite kuhinjske moljce, zatvarajte namirnice u staklene ili plastične posude.
Uholaže ne idu u uho
Vjerovanje da se uholaže zavlače u uho urbani je mit. One su bezopasne, a u vrtu reguliraju broj štetnih kukaca. U kuću ih privlači prolivena voda.
Temeljito usisavanje uklanja buhe
Buhe u kuću ulaze na leđima ljubimaca, pa ih redovito četkajte i perite. Ako se buhe zavuku u tepih ili tapecirani namještaj, potrebno ga je temeljito usisati.
Ne pušite dok prskate
Pri prskanju kemijskim preparatima pazite da ne udišete njihove plinove, zaštitite kožu i nemojte pušiti dok prskate. Pazite i da ne dođu u dodir s hranom.
Muhe mrze eukaliptus
U gazu zamotajte metvicu, lovor, klinčić ili bosiljak i objesite kraj otvorenih vrata. To će odbiti muhe. Ili uzmite vatu koju ste nakapali eteričnim uljem eukaliptusa.
Pridržavajte se uputa na insekticidima
Odlučite li se za neki komercijalni pripravak protiv buba, strogo se pridržavajte uputa. Većina sredstava opasna je za ljude i kućne ljubimce.