Iznenadićete se kada čujete koji je PRAVI razlog zašto su dugmići na muškim košuljama na desnoj strani dok su kod žena na lijevoj

E buraz
Iznenadićete se kada čujete koji je PRAVI razlog zašto su dugmići na muškim košuljama na desnoj strani dok su kod žena na lijevoj
.

Da li ste se ikada pitali zašto se pravi ova razlika? Saznajte prave razloge i podijelite sa drugima!

Napoleon Bonaparta smislio je šemu kako da spriječi žene da mu se podsmijavaju

Svi njegovi portreti pokazuju njegovu desnu ruku ušuškanu u kaputu, koji bi mogao biti postignut samo ako je zakopčavanje bilo s lijeva na desno. Žene su ga zbog toga oponašale i podsmijavale su mu se, zbog čega je naredio da se sva ženska odeća šije na suprotnoj strani, kako ne bi mogle to da urade.

Žene su oblačile služavke, a muškarci sami sebe

Kada je u pitanju oblačenje, muškarci su se od davnina oblačili sami, dok su žene imale služavke. Pošto su sluge obično bile desnoruke, bilo im je lakše da dugmad budu sa lijeve strane.

Muškarci su držali mačeve u desnoj ruci, dok su žene držale bebe u lijevoj

Muškarcima je lakše bilo da otkopčaju svoj gornji dio odjeće levom rukom, dok im je desna držala mač, naročito tokom rata. Što se tiče žena, one su držale svoje bebe u lijevoj ruci, kako bi im desna ruka bila slobodna da otkopčaju gornji dio odjeće, da bi nahranile bebu.

Žene su jahale konje sjedeći sa strane, dok su su muškarci jahali u pravom položaju

Dok su jahali u borbu, ljudi su jahali lijevom stranom puta, kako bi mogli da izvade mačeve desnom. Oni bi izvlačili mačeve sa lijevog kuka i leva strana je trebalo da spriječi dršku mača da se zaglavi u kaputu ili košulji. Žene su sjedile sa lijeve strane, kao što rade i danas, čak i na biciklima. Zakopčavanje sa lijeve strane, sprečavalo je vjetar da im uđe u košulje.

Žene su željele da dokažu muškarcima da su ravnopravne sa njima, kao i drugačije

Još jedna teorija kaže da su žene htjele da dokažu ravnopravnost sa muškarcima i da su mnoge karakteristike muške odjeće su pozajmljene od njih. Ali one su htjele da naprave neke promjene kako bi dokazale da su drugačije. Stoga, dugmad na suprotnim stranama.

Proizvođači su željeli da ostave ovu razliku

Kada su majice za oba pola ušle u proizvodnju, te razlike su zadržane, kako bi se napravila razlika između muške i ženske garderobe.

Ugled

Imajući dugmad na suprotnim stranama, bio je pokazatelj da ste toliko imućni da niste ni morali da se oblačite.

Štitovi

Još jedna teorija vezana za oružje: standardni borbeni stav značilo je suočavanje sa neprijateljem dok vam je štit u lijevoj ruci. Košulja se preklapala s lijeva na desno, što znači da neprijatelj ne bi mogao da usmjeri mač kroz otvoreni prorez.

Inferiorna lijeva ruka

Još jedna popularna teorija kaže da je ženska odeća dizajnirana tako da su žene mogle da otkopčaju dugme sa "inferiornijom" lijevom rukom, što je bio pokazatelj njihovog statusa da nisu na istom nivou kao i muškarci.

Novo