Novi pokušaj rješavanja makedonske krize: Rješenja ipak moguća

Region
Novi pokušaj rješavanja makedonske krize: Rješenja ipak moguća
Novi krug razgovora europskih posrednika s predstavnicima četiri najutjecajnije političke stranke u Makedoniji, posvećen prevazilaženju aktualne političke krize, bit će održana danas u Skoplju. Razgovorima će prisustvovati i povjerenik za proširenje Johannes Hahn.

Novi krug razgovora europskih posrednika s predstavnicima četiri najutjecajnije političke stranke u Makedoniji, posvećen prevazilaženju aktualne političke krize, bit će održana danas u Skoplju. Razgovorima će prisustvovati i povjerenik za proširenje Johannes Hahn.

Glasnogovornica povjerenika Hahna, Maja Kocijančič je za skopske medije potvrdila kako je on pred četvoricom stranačkih predsjednika - Nikolom Gruevskim (VMRO-DPMNE), Zoranom Zaevim (SDSM), Ali Ahmetijem (DUI) i Menduhom Thacijem (DPA) naglasiti hitnu potrebu za iznalaženje rješenja za što brže prevazilašenje krize.

Dodala je i kako će Hahn istaknuti i potrebu osvrtanja na neke ključne probleme s kojima se zemlja suočava.

Očekuje se da će s Hahnom u Skoplje doći i trojica europarlamentaraca - Ivo Vajgl, Eduard Kukan i Richard Howitt koji su i posrednici u pregovorima između VMRO-DPMNE i SDSM-a koji se vode u Strasbourgu.

Makedonski mediji, međutim, pišu kako od najavljenog sastanka "ne treba očekivati ništa spektakularno".

Bivši ambasador Risko Nikovski kaže da će to biti samo još jedan novi pokušaj da se izađe iz krize u kojoj se Makedonija našla.

Moguća rješenja ipak na vidiku

Pozivajući se na diplomatske izvore, dio medija spominje da Hahn ipak u Skoplje donosi neka moguća rješenja.

Riječ je o opciji po kojoj u periodu od šest mjeseci do godinu dana ne mora doći do ostavke vlade Nikole Gruevskog, ali uz politički dogovor sve ingerencije kabineta povezane sa mijenjanjem izborne regulative i političkog ambijenta u zemlji bi preuzelo novo izvršno tijelo (najvjerojatnije povjerenstvo) u kome će biti zastupljeni predstavnici četiri političke stranke i predstavnik Europske komisije.

Vlada Gruevskog i parlament bi, u tom slučaju, preuzeli političku obavezu da sve prijedloge tog povjerenstva pretoče u zakonska, podzakonska i kadrovska rješenja.

Prethodno su neki od medija analizirali da će kriza najvjerojatnije biti razriješena uvođenjem prijelazne vlade koja će imati mandat da pripremi teren za parlamentarne izbore za najdalje godinu dana.

Pravosudni epilog afere prisluškivanja

Uoči ovog susreta političkih lidera s predstavnicima Europske unije, na Krivičnom sudu u Skoplju održana je pripremna rasprava u slučaju "Puč".

Državno tužiteljstvo tražilo je od sudskog vijeća potvrdu optužnice protiv pet osoba, među kojima je i Zoran Zaev, predsjednik oporbenog SDSM-a, kojeg terete za ugrožavanje ustavnog poretka i pokušaj nedemokratskog preuzimanja vlasti.

Tužitelj tvrdi kako imaju dokaze o kaznenom djelu neovlaštenog prisluškivanja i špijunaži te navodi kako je jedan od optuženih zlouporabio obavještajni sustav praćenja i prisluškivao po nalogu oporbenjaka Zaeva i bivšeg šefa tajne policije, Zorana Veruševskog.

Odvjetnici optuženih tražili su odbacivanje optužnice zbog nedostatka konkretnih dokaza o tome tko je i kada prisluškivan.

Sudsko vijeće nema zakonski rok do kada mora donijeti odluku o potvrdi ili odbacivanju optužnice u ovom slučaju.

Novo