Ubrzane su pripreme za historijski susret Kim Jong-un i Trump

Svijet
Ubrzane su pripreme za historijski susret Kim Jong-un i Trump
.

Pripreme za historijski susret u kojemu će sudjelovati Donald Trump i Kim Jong-un su ubrzane, u okviru kojih u Sjedinjene Države dolazi blizak suradnik sjevernokorejskog čelnika, koji se u srijedu sastaje s američkim državnim tajnikom.

General Kim Yong-chol je najviši sjevernokorejski dužnosnik koji u posljednjih osamnaest godina boravi u posjetu SAD-u. Američki državni tajnik Mike Pompeo, koji se proljetos na dvama putovanjima u Pjongjang već s njime sastao, u srijedu i u četvrtak treba razgovarati s njime, no teme razgovora još nisu dostupne javnosti.

Na tom susretu dvojica sugovornika trebaju utvrditi jesu li dvije zemlje doista kadre dogovoriti se o dnevnom redu summita koji se treba održati 12. lipnja u Singapuru i pripremiti ga tjedan dana nakon pisma koje je Donald Trump uputio Kim Jong-unu i u kojemu otkazuje njihov susret kritizirajući "neprijateljsko ponašanje" Sjeverne Koreje.

Nakon tog zaokreta uslijedio je isto tako neočekivan povratak optimizma pa sada Bijela kuća očekuje da će se summit održati kao što je bilo planirano.

Zato "denuklearizacija" Sjeverne Koreje "mora biti na stolu i u srcu susreta", upozorila je ipak u utorak navečer glasnogovornica Bijele kuće Sarah Sanders. "Predsjednik mora steći dojam da je na tom polju ostvaren napredak."

Mike Pompeo i Kim Yong-chol pokušat će pomiriti očekivanja koja su nepomirljiva

Washington traži "potpunu i nepovratnu denuklearizaciju koja će biti podložna provjeri" i međunarodne sankcije kani ublažiti tek kada se taj proces, zamršen i dug, završi ili se barem postigne napredak. Pjongjang je, pak, pristao razgovarati o denuklearizaciji, ali ne želi da ona bude jednostrana i njegova bi se definicija mogla razlikovati od američke jer su Sjevernokorejci dosad svoj nuklearni arsenal predstavljali kao jamstvo opstojnosti režima.

Čini se ipak da dolazak generala Kima u SAD svjedoči o spremnosti da se ostvari napredak. Taj bivši ravnatelj tajne službe, kojeg smatraju tvrdolinijašem i dobrim poznavateljem Južne Koreje, imao je važnu ulogu u nesvakidašnjem popuštanju napetosti od početka godine, nakon eskalacije u 2017., kada su se smjenjivali sjevernokorejske rakete i nuklearni pokusi i sve strože međunarodne sankcije.

Ovog tjedna se organiziraju tri niza izravnih susreta SAD-a i Sjeverne Koreje, zemalja koje nemaju diplomatskih veza i do prije nekoliko mjeseci su razmjenjivale uvrede i prijetnje.

Osim razgovora na visokoj razini u New Yorku, izaslanstva dviju zemalja sastaju se u Panmunjomu, u demilitariziranoj zoni koja dijeli dvije Koreje, te u Singapuru, gdje će se dogovarati o logistici summita.

Novo