JEZIVA BOLEST POLAKO UBIJA RUSE: Putin o tome šuti, a sve je više onih koji šire stravičan virus

Svijet
JEZIVA BOLEST POLAKO UBIJA RUSE: Putin o tome šuti, a sve je više onih koji šire stravičan virus
Stravična pošast pustoši Rusiju, a svi o tome šute

Stravična pošast pustoši Rusiju, a svi o tome šute

Rusija godinama šuti o silnim problemima koje ima zbog HIV-a i side, a sada je to šutanje prekinuo epidemiolog koji više od 20 godina radi u ovoj oblasti i opisuje situaciju kao “nacionalnu katastrofu”.

Vadim Pokrovski, direktor Saveznog centra za sidu u Moskvi, kaže da je danas oko milion ljudi u Rusiji zaraženo HIV-om i da se taj broj povećava iz godine u godinu. Svi su svjesni da zaraženih ima mnogo više, jer zvanični podaci često ne odgovaraju realnom stanju, prenosi Blic.

Samo prošle godine se oko 90.000 Rusa inficiralo HIV-om. Kada bismo taj broj uporedili sa brojem zaraženih u Njemačkoj, koja spada u zemlje s najnižom stopom zaraženih u Evropi, uvidjeli bismo veliku razliku, jer se u Njemačkoj za godinu dana zarazilo 3.000 ljudi.

Iako Njemačka ima upola manje stanovnika nego Rusija, to je ipak 30 puta manje nego u Rusiji!

– Moramo da izdvajamo deset puta više novca za prevenciju – rekao je Pokrovski za BBC. “Potrebni su nam obimnija sredstva i određene političke odluke.”

U intervjuu koji je ovog mjeseca dao agenciji “Frans pres” Pokrovski je istakao da kremaljska politika promovisanja tradicionalnih porodičnih vrijednosti nije doprinjela zaustavljanju širenja virusa.

- Poslednjih pet godina konzervativnog pristupa dovelo je do toga da se udvostruči broj zaraženih HIV-om – rekao je on.

Kada se zalagao za uvođenje seksualnog obrazovanja u školama – čemu se odlučno suprotstavio predsjednički komesar za dječja prava Pavel Stakov – predsjednica Odbora za zdravlje u Gradskom vijeću Moskve Ljudmila Stebenkova opisala ga je kao “tipičan primjer agenta koji radi protiv nacionalnih interesa Rusije”.

Ona je izjavila za ruski “Komersant” da bi njegov pristup samo povećao interesovanje djece za seks i izazvao širenje HIV-a i drugih bolesti.

– Umjesto da dijelimo kondome, trebalo bi da promovišemo vjernost i zdravu porodicu – to je mnogo efikasnije – rekla je ona.

Podaci, međutim, govore suprotno.

Pokrovski je upozorio žene da su izložene visokom riziku da se udaju za HIV-pozitivnog muškarca.

- Danas se virusom side inficira 80-100 žena dnevno. Ovo nije šala, dnevno! Uglavnom je riječ o mladim ženama od 25 do 35 godina i one su najrizičnija grupa – objašnjava Pokrovski.

Gotovo 60 odsto zaraženih su zavisnici koji ubrizgavaju drogu u vene, ili seksualni partneri zavisnika od droge. Virus se širi kao vatrena stihija putem kontaminiranih igala i špriceva.

To je i razlog zašto većina zemalja u svijetu zavisnicima stavljaju na raspolaganje čiste igle i metadon, koji se uzima oralno, umjesto droga koje se ubrizgavaju u venu. U Rusiji je metadon zabranjen.

Dok Svjetska zdravstvena organizacija ovaj sintetički opijat smatra značajnim oružjem u borbi protiv zavisnosti od heroina, u Rusiji se njegovo korišćenje ili izdavanje kažnjava zatvorom do 20 godina.

Ruski zdravstveni zvaničnici se oslanjaju na narkologiju, tradicionalni oblik liječenja, koji potiče iz vremena Petra Velikog, koji je početkom 18. vijeka pokušao da riješi problem alkoholizma. Suština ovog pristupa je da se zavisnik izoluje radi detoksikacije (oko mjesec dana), nakon čega slijedi oporavak – predavanja, grupe za samopomoć, fizioterapija, specijalni režim ishrane itd.

Najpoznatiji ruski narkolog dr Jevgenij Brun protivnik je sintetičkih zamjena za drogu. “Mi u struci obično u šali kažemo da je korišćenje metadona isto što i liječenje alkoholičara konjakom”, kaže on.

Dr Elena Sokolčik iz moskovskog Narkološkog centra za istraživanje i liječenje često je službeno putovala u inostranstvo, ali je zabrinuta zbog onog što je tamo vidjela.

– Kada zavisnik – zajedno sa svojom djecom – dođe u centar gdje može da dobije metadon, imam osjećaj da nešto nije u redu. Ne želim da djeca gledaju kako se droge koje izazivaju zavisnost dijele besplatno, kao da su ljekovi – kaže ona.

Ona tvrdi da oko 48 odsto pacijenata koji se podvrgnu rehabilitaciji u njenom centru, godinu dana ne koristi drogu, 35 odsto dvije godine, a osam odsto čak osam godina.

Ovi podaci, međutim, ukazuju na to da oko polovina onih koji odu na rehabilitaciju počne da koristi droge poslije manje od godinu dana, a da ne govorimo o onih 80-90 odsto, koji ne odu na rehabilitaciju.

– Niko mi ne vjeruje kada kažem da ruska vlada ne uvodi mjere za prevenciju kako bi se zaustavila epidemija HIV-a – kaže Anja Sarang, direktor fondacije “Andrej Rilkov”, koja promoviše bolje zdravlje za korisnike droge.

“Ne ulaže se ni najmanji napor da se spriječi epidemija među ljudima koji ubrizgavaju drogu, pa nije ni čudo što je Rusija jedna od malobrojnih zemalja u svijetu u kojima je epidemija HIV-a i dalje u porastu.”

Novo