Obilježavanje rođendana Malcoma X

Svijet
Obilježavanje rođendana Malcoma X
U New Yorku je obilježen 90. rođendan Malcoma X, jednog od najistaknutijih boraca za rasnu i vjersku jednakopravnost u SAD-u, javlja Anadolu Agency (AA).

U New Yorku je obilježen 90. rođendan Malcoma X, jednog od najistaknutijih boraca za rasnu i vjersku jednakopravnost u SAD-u, javlja Anadolu Agency (AA).

Rođendan karizmatičnog borca za prava crnaca obilježen je skupom u dvorani u kojoj je Malcom X ubijen na jednom skupu održanom 21. februara 1965. godine. Među više od 200 okupljenih su bile i Maclolmove kćerke Ilyasah, Malaak i Gamilah. Riječ je o dvorani u Harlemu koja od 2005. godine u znak spomena na Malcolma X i njegovu suprugu Betty Shabazz nosi ime "Shabazz Center“.

Nakon odavanja počasti ubijenom Malcolmu X, okupljeni su pjevali pjesmu „Lift Every Voice and Sing“, koja se tretira kao himna tamnoputih građana u SAD-u.

Voditelj programa Londell McMillan je kazao da će zvanično biti upućen poziv da se od naredne godine svaki 19. maj u svijetu obilježava kao Dan Malcolma X.

Malcolmova kćerka Ilyasah je kazala da je od oca učila pravi put kojim treba ići i da će i dalje prenositi njegovu misiju na mlađe generacije.

Malcolm Little, poznatiji kao Malcolm X, rođen je 1925. godine, a otac mu je bio svećenik Earl Little koji je bio uvjeren da crnci neće moći izboriti svoja prava u SAD-u i da će se morati vratiti u Afriku. Otac mu je ubijen kada je imao samo pet godina, a majka Malcolma je završila na psihijatrijskoj ustanovi. Odrastao je u siromaštvu, a 1946. godine je zbog pljačke osuđen na zatvorsku kaznu.

Tokom boravka u zatvoru zanimao se za stavove i aktivnosti lidera pokreta Nation of Islam Elijaha Mohammeda i po izlasku iz zatvora 1952. godine pridružuje mu se. Karizmu, energiju i govorničke sposobnosti je u potpunosti podredio borbi za ravnopravnost na rasnoj i vjerskoj osnovi. Zbog kasnijih neslaganja sa Elijahom Mohammedom, Malcolm X je napustio pokret Nation of Islam 1964. godine. Međutim nastavio je borbu za prava Afroamerikanaca i od tada je koristio i ime El-Hajj Malik El-Shabazz.

Tokom obraćanja 21. februara 1965. godine Malcolm X je ubijen u Harlemu. Za njegovo ubistvo su osuđena tri člana pokreta Nation of Islam. Njegovu biografiju je napisao poznati pisac Alex Haley.

Novo