Merkel: Spriječiti pogrešnu upotrebu antibiotika na ljudima
Uvodnim izlaganjem njemačke kancelarke Angele Merkel u Ženevi je počelo 68. zasjedanje Skupštine Svjetske zdravstvene organizacije tokom kojeg će biti razgovarano o brojnim problemima u zdravstvu na globalnom nivou.
Merkel je pozvala sve sudionike da ulože maksimalne napore u sprječavanju pogrešne upotrebe antibiotika na ljudima i životinjama, što dovodi do slabljenja imuniteta i drugih problema organizama.
"Važno je da se utvrdi koliko su postojeći antibiotici korisni i da se oni koriste isključivo u medicinske svrhe. Razvojem imuniteta organizma prema antibioticima dolazimo u težu situaciju iznalaženja novih lijekova. Njemačka se pridržava globalnog akcionog plana u borbi protiv razvoja antimikrobijalnog imuniteta. Sve bi zemlje to trebale prihvatiti. Nemamo vremena za gubljenje kada je riječ o pogrešnoj upotrebi antibiotika", kazala je Merkel.
Osvrnuvši se i na problem epidemije virusa ebole, koji je u zemljama Zapadne Afrike odnio preko 11.000 ljudskih života, Merkel je kazala da je borba protiv širenja tog virusa trebala započeti i ranije.
Kritikujući Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO) da nije učinila dovoljno u borbi protiv ebole, Merkel je kazala da se moralo brže i efikasnije reagirati.
Šefica njemačke vlade Merkel je najavila da će Njemačka donirati ukupno 200 miliona eura pomoći zemljama u razvoju za podršku borbe protiv zaraznih bolesti, a da će 70 miliona od pomenute sume otići u ruke zemalja Zapadne Afrike.
Prisutnima se obratila i direktorica WHO-a Margaret Chan, koja je također kazala da je virus ebole uhvatio ovu organizaciju "nespremnu" i da su očekivanja javnosti porasla deset puta.
Istakavši da je borba sa tim smrtonosnim virusom ubrzala i sam proces reformi strukture organizacije WHO, Chan je kazala da će WHO ostati u zemljama Zapadne Afrike sve dok se u potpunosti ne iskorijeni taj virus.
Svjetska zdravstvena skupština je najviši organ odlučivanja unutar Svjetske zdravstvene organizacije, a na danas započetom zasjedanju, koje će trajati do 26. maja, prisustvuju predstavnici 194 zemlje.
Glavne teme zasjedanja su ishrana rodilja i djece, borba protiv gojaznosti kod djece, preventiva nezaraznih bolesti, problem epilepsije, zagađenost vazduha, antimikrobijalni imunitet, virus ebole, globalni akcioni plan vakcinacije i druga pitanja vezana za zdravstveni sektor.
(AA)