NEVJEROVATNO ! 6 najstarijih živučih stabala na svijetu (FOTO)
Možete li, a da se ne divite veličanstvenosti ovih drveća koja su stara po nekoliko tisuća godina? Koliko je tada ljudski život neusporedivo malen pokraj ovih živućih divova koji su preživjeli rast i pad mnogih civilizacija, preživjeli klimatske promjene i za njih najopasniji, industrijski razvoj čovjeka.
Naime, radi se o drveću i to onim primjercima koji su rasli kao samostalno drvo. Postoje i stariji organizmi, ali to su genetski istovjetne kolonije biljaka ili gljiva koje nastaju jedne iz drugih, a ne kao samostalni jedinstveni organizam. Pogledajte ova prekrasna drveća u fotogaleriji poredana redom kako je u tekstu (Mother Nature Network).
Metuzalem (bor)
Bor (pinus longaeva) nazvan Metuzalem, star je 4.841 godinu i najstariji je poznati živući genetski ne-istovjetni organizam na svijetu. Lociran je u ‘Bijelim planinama’ u Kaliforniji, u nacionalnoj šumi Inyo, a točna lokacija je tajna kako bi se zaštitila od javnosti. Stariji primjerak nazvan Prometej, star oko 4.900 godina, posječen je od strane istraživača 1964.g. s dopuštenjem ‘Američke šumske službe’. Možete i sada otići posjetiti ovu šumu, ali ne možete točno znati koje je drvo jer ih ima puno na tom mjestu.
Sarv-e Abarqu (čempres)
Sarv-e Abarqu je čempres (cupressus sempervirens) koji se nalazi u provinciji Yazd u Iranu. Procijenjena starost ovog drveta je najmanje 4.000 godina što ga čini drugim najstarijim drvetom na svijetu. Smatra se da je Sarv-e Abarqu najstariji živući organizam u Aziji i zaštićen je kao iranski nacionalni spomenik.
Llangernyw Yew (tisa)
Nevjerojatna tisa (taxus baccata) se nalazi u crkvenom dvorištu u selu Llangernyw u sjevernom Walesu. Staro oko 4.000 godina posađeno je negdje u prethistorijskom brončanom dobu i još uvijek raste!
Alerce (sjevač)
Prema hrvatskom biljnom imenoslovu (Ivan Šugar) naziva je sjevač (fitzroya cupressoides), specifično je za planinski lanac Ande. Teško je reći kolika je moguća starost ovih biljaka jer su u 19. i 20. stoljeću najveći primjerci srušeni os strane drvne industrije, a najpoznatiji živući primjerak je star otprilike 3.640 godina. Mnogi botaničari vjeruju da je ovo druga vrsta drveća po starosti.
Senator (cipresa)
Senator je vrsta tise hrvatskog naziva cipresa (taxodium distichum), a nalazi se u Floridi. Ovo je najveća tisa u SAD-u, a primjerak na slici star je oko 3.500 g. i smatran je najstarijim živućim primjerkom svoje vrste. Nažalost, nastradao je u slučajnom požaru i spaljen je u cijelosti, a nama je ostalo samo nekoliko slika kao uspomena na njega.
Patriarca da Floresta
Ovo drvo vrste Cariniana legalis raste u Brazilu i procijenjene je starosti oko 3.000 godina što ga čini najstarijom ne-četinjačom u Brazilu. Za ovo drvo se vjeruje da je sveto, ali njegova vrsta nije te sreće jer se masovno sječe u Brazilu, Kolumbiji i Venecueli.