MASOVNI PROTESTI U IRANU/ STRUČNJAK ZA BLISKI ISTOK ZA NOVI.BA: Ovo je poruka vlasti da se stvari moraju mijenjati

Aktuelno
MASOVNI PROTESTI U IRANU/ STRUČNJAK ZA BLISKI ISTOK ZA NOVI.BA: Ovo je poruka vlasti da se stvari moraju mijenjati
.

U gradovima širom Irana, građani već danima protestuju na ulicama protiv ekonomskih teškoća i političke represije. 

Protesti su započeli u četvrtak, 28. decembra 2017. godine i od tada su se proširili u oko 25 gradova uključujući glavni grad Teheran, te su se pretvorili u najveće proteste u Iranu još od 2009. godine, kada su milioni ljudi tražili ponavljanje spornih predsjedničkih izbora.

U sukobima sa policijom, kako javljaju državni mediji poginula je najmanje 21 osoba. 

Za to vrijeme, SAD pozvale su Savjet bezbjednosti i Savjet za ljudska prava UN da održe hitne sastanke o Iranu, a iz Brisela poručuju da sa zabrinutošću posmatraju.

O ovoj temi razgovarali smo sa Vedranom Obućinom, politologom iz Rijeke koji je jedan od najboljih poznavalaca situacije na Bliskom istoku, posebno u Iranu. 

Vedran je za Novi.ba kazao kako su protesti svojevrsna poruka vlasti da se stvari moraju mijenjati. 

"Radi se o višeslojnoj priči. Zanimljiva stvar je što je cijeli ovaj prosvjed započeo u Mašhadu, drugom najvećem gradu u Iranu, koji je vjersko i konzervativno središte. Tamo su prosvjedi započeli s potporom Ebrahima Raisija, bivšeg kandidata na izborima protiv Rohanija, u nadi kako će konzervativci time dati politički udarac na gospodarskom planu aktualnom iranskom predsjedniku. Međutim, činjenica je da je to izmaklo kontroli i da sada imamo novi pokret za demokraciju koji jasno kazuje vladi da su u poziciji vladanja isključivo jer narod to dopušta. Zapravo je to poruka vlasti da se stvari moraju mijenjati u Islamskoj Republici te se moraju ispuniti obećanja generacija bivših predsjednika kao i srž Islamske revolucije, a to je prije svega socijalna pravda i miroljubiva politika u svijetu. No, više-manje se uvijek radilo o socijalnoj pravdi, dakle, da se ispuni zaposlenost, iskorijeni korupcija, ostvari kvalitetno školovanje, zdravstvo..." - pojasnio je Obućina. 

Obućina dodaje kako se protesti mogu iskoristiti kao poziv za otvorenije društvo. 

"Postoji tu i bunt protiv islamskih pravila, no ne mislim da se radi o udaru protiv Islamske Republike kao države. Nezadovoljstvo se prelilo na ulice najprije zbog prevelikih očekivanja za brzi oporavak nakon godina sankcija. Postoje možda međunarodni utjecaji, koji žele ovo iskoristiti, ali je ipak težište na unutarnjim pitanjima. Mislim da će na kraju sve utihnuti i da će Rohani izaći kao pobjednik, jer se ovi prosvjedi mogu iskoristiti kao poziv za otvorenije društvo. Vlast se mora mijenjati, ali Islamska Republika ostaje." - zaključio je naš sagovornik.

 

 

 

Novo