SDP - Građani BiH koji žive u inostranstvu moraju biti uključeni u sve procese

Aktuelno
SDP - Građani BiH koji žive u inostranstvu moraju biti uključeni u sve procese
.

Socijaldemokratska partija (SDP)  poziva Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH da u svim planiranim aktivnostima omogući i potiče na što masovnije uključivanje građana u inostranstvu u sve procese koji se tiču ostvarenja njihovih prava i njihovog institucionalnog povezivanja sa svojom domovinom Bosnom i Hercegovinom.

- Aktivnosti "Mapiranja iseljeništva" moraju biti vođene u skladu sa međunarodnim standardima, te se ne smije dozvoliti da kroz navedeni projekt budu produbljene bilo kakve vrste podjela ili nepovjerenja prema državnim institucijama Bosne i Hercegovine - saopćeno je iz SDP-a.

SDPBiH smatra ozbiljnim propustom činjenicu da aktivnosti koje se neposredno tiču građana BiH u inostranstvu nisu bile prezentovane putem diplomatsko-konzularnih predstavništava u državama u kojim se one provode. Na taj način je,kako se navodi,  bitno sužen krug učesnika i doprinosioca u projektu "Dijaspora za razvoj" i to najviše onih kojih se projekt neposredno tiče. 

SDPBiH, kako ističu,  zagovara i potiče na razvoj pluralnosti bosanskohercegovačkog društva, uključujući dijasporu, a iskazuje bojazan da će ideja da u tzv. predstavnička tijela iseljeništva članovi budu birani po osnovu pripadnosti konstitutivnim narodima zapravo značiti recipročno biranje članova na osnovu njihovih stranačkih preferenci i branjenja ideoloških koncepata "matičnih" nacionalnih stranaka, a ne dijaspore i matične države.

- Osnov za takvu bojazan prepoznajemo upravo u ranije istaknutoj činjenici da su informacije o projektu držane podalje od osnovnih izvora informisanja same dijaspore, te su i sastanci u vezi sa implementacijom projekta održavani samo u Sarajevu, bez ikakvih javnih aktivnosti ili rasprava organizovanih po ovom pitanju u inozemstvu putem DKP mreže - stoji u saopćenju. 

SDPBiH poziva nadležno ministarstvo da podrži i ranije pokrenute aktivnosti SDP-a, te da inicira i predloži usvajanje izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH kojim će biti otklonjene institucionalizovane prepreke za glasanje građana u dijaspori.

- To prije svega podrazumijevamo otklanjanje nerazumne odredbe kojom se, za razliku od stanovništva u državi, od građana u inostranstvu traži registrovanje uoči svakog izbornog ciklusa, kao i omogućavanje elektronskog glasanja - zaključeno je saopćenju SDP-a BiH, prenosi Fena. 

Novo