PODUZETNICA KOJA RUŠI PREDRASUDE/ ANTEA KALEB ZA NOVI.BA: Maksimalno se treba truditi za ono što smatraš bitnim

Aktuelno
PODUZETNICA KOJA RUŠI PREDRASUDE/ ANTEA KALEB ZA NOVI.BA: Maksimalno se treba truditi za ono što smatraš bitnim
.

Ona je mlada poduzetnica koja ruši predrasude i svojim primjerom dokazuje da je u životu sve moguće. 

Danju bi radila, popodne putovala na fakultet i navačer se vraćala kući. 

Potiče iz siromašne porodice i nije imala nimalo jednostavno djetinjstvo, ali nikada nije odustala od borbe za bolju budućnost. 

Antea Kaleb pokrenula je uspješnu kompaniju za knjigovodstvo, računovodstvo i poslovno savjetovanje, majka je troje djece, a pored toga je i kvalificirana vatrogaskinja. 

Antea se za naš portal prisjetila početka karijere i izazova sa kojim se suočavala, a otkrila nam je i tajnu svog uspjeha. 

Šta nam je još kazala pročitajte u intervju u nastavku. 

NOVI.BA: Danas ste uspješna, mlada poduzetnica, ako se prisjetite početka karijere, šta Vam je bio najveći izazov? 

 ANTEA KALEB:  Dati ljudima do znanja da znam što radim i da ću naučiti ako nešto ne znam i da će oni od toga ostvariti korist. To je oduvijek bio i ostao moj najveći izazov. Počeci karijere sežu petnaest godina unatrag u vrijeme kad sam bila srednjoškolka i zapravo nisam niti razmišljala o tom da će me moj put dovesti ovdje gdje sam sad. Znanje koje sam imala bilo je dovoljno za vođenje poslovnih knjiga za par prijatelja koji su imali male obrte, no s vremenom su dolazili upiti malo kompleksnijih poduzeća i to je zahtijevalo sve veća specifična znanja. Iako sam pročitala brojnu stručnu literaturu, znala sam da u svojoj karijeri neću moći napredovati niti se profesionalno predstaviti na tržištu ukoliko nemam adekvatno fakultetsko obrazovanje. Stoga sam sa 24 godine i dvije djece upisala Ekonomski fakultet.

NOVI.BA: Budući da uspješno vodite firmu, imate troje djece i završili ste studij, a ujedno ste bili jedan od najboljih studenata na svojoj godini, ne možemo, a da Vas ne pitamo kako Vam je to uspjelo, koji je recept Vašeg uspjeha? 

ANTEA KALEB: Podrška obitelji je temelj kako za profesionalni tako i osobni razvoj. Smatram da nijedan uspjeh ne možeš doživjeti u punom smislu ukoliko ga nemaš s kim proslaviti i podijeliti, a najiskreniju radost radi uspjeha osjeća upravo tvoja obitelj. Moja starija djeca, Mihovil i Leona, bili su mi uz supruga najveća podrška, osobito u zadnje dvije godine specijalističkog studija kad sam morala svakodnevno putovati iz Metkovića u Split, a tad mi je najmlađoj kćeri bilo samo godinu dana. Fakultetske obveze rješavala sam uz maksimalan angažman budući sebi nisam mogla dozvoliti neuspjeh ili loše ocjene. U meni vječno čuči taj osjećaj da sve mogu bolje i da se treba maksimalno truditi za ono što smatraš bitnim. Kako poslovica kaže: Tko hoće – nađe način, tko neće – nađe izliku. Danju bih radila, popodne putovala na fakultet i na večer se vraćala kući. Vikendi su bili rezervirani za rješavanje kućanskih obveza, učenje i odlazak na obiteljski ručak i druženje. Zapravo imam takav dojam da me upravo preopterećenost dovodi do najboljeg učinka. Naviknuta sam da imam puno obveza, pa mi je neobično ako mi svaka minuta nije isprogramirana i ispunjena.

NOVI.BA: Zanimljivo je spomenuti i da ste kvalificirana vatrogaskinja, otkud ljubav prema vatrogastvu, te da li vam je posebno u sjećanju ostala neka situacija sa terena? 

ANTEA KALEB: Operativna sam članica DVD-a Kula Norinska i to uvijek ističem s osobitim ponosom budući je moj angažman u vatrogastvu dobrovoljnog karaktera. Ne samo moj, nego svih nas dobrovoljnih vatrogasaca koji smo uvijek spremni pomoći bez obzira o kakvoj se akciji i intervenciji radi. Ljubav je došla kroz poslovni angažman kad me prije 7 godina kolega angažirao za knjigovođu mog DVD-a. Bilo mi je zanimljivo slušati njegove priče i doživljaje s terena i čekala sam prikladno vrijeme kad bih im se mogla pridružiti. Prije dvije godine uz punu podršku supruga prošla sam teorijsku i praktičnu edukaciju i stekla zvanje vatrogasca. Ove godine sam se prekvalificirala u vatrogasca prve klase. Na terenu nam je alfa i omega zapovjednik Jure Pilj koji vrlo često zna biti strog prema nama pa pamtim kako mi je na prvoj intervenciji spočitao radi svađe koja se dogodila za vrijeme jednog od najvećih požara na Pelješcu. Rekao je kako se svi problemi moraju rješavati unutar naše grupe, da o njima ne treba znati nitko osim nas i da uopće nije važno tko je u pravu, a tko nije. Takav savjet svi mi možemo primijeniti kako u privatne tako i u poslovne svrhe.

NOVI.BA: Koji bi bio Vaš savjet za sve mlade ljude koje žele pokrenuti vlastiti biznis, te koji su bitni faktori za uspješno poslovanje? 

ANTEA KALEB: Poduzetnički duh je po meni nešto s čime se rodimo ili nas za života (ne)prilike dovedu do želje za pokretanjem vlastitog posla. U današnje vrijeme jako je teško zadržati pozicionirano poduzeće na tržištu, a još je teže novoosnovanim poduzećima koja se tek trebaju pozicionirati. Kvalitetne poslovne ideje nađu način za predstavljanje uz korištenje državnih potpora koje su brojnim malim poduzetnicima vjetar u leđa. Na svakom početku, a naravno prije samog pokretanja posla, potrebno je napraviti kvalitetan poslovni plan, koji ne mora nužno imati formu elaborata, no svakako mora biti u pisanom obliku kako bi se u njemu mogle proanalizirati sve prednosti i nedostaci inicijative. Ustrajnost je po meni najvažniji faktor za uspjeh, a kako bi uspjeh postigao moraš imati cilj. Moj cilj je biti vlasnica poduzeća koje će biti vodeće društvo na području računovodstva, poslovnog i poreznog  savjetovanja u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Moji postupci su usmjereni k tom cilju tako da svakodnevno učim, puno čitam, odlazim na edukacije, zapošljavam visokoobrazovane osobe, trudim se da moji zaposlenici budu zadovoljni na svom radnom mjestu, posvećujem se klijentima, nudim im termine za individualno savjetovanje i nastojim dobiti povratnu reakciju od klijenata i polaznika edukacija kako bih u budućnosti bila u svemu tom bolja. Po meni su, osim ustrajnosti, ključni faktori za uspjeh ljudi s kojima radiš, jer bez kvalitetnog kadra, nema mogućnosti za potencijalni rast. Mislim da prema ovom modelu potencijalni budući poduzetnici mogu formirati svoj cilj i korake za njegovo ostvarenje.

NOVI.BA: Na kraju, možete li nam reći šta Vas motiviše i inspiriše u životu? 

ANTEA KALEB: Potječem iz siromašne, ali jako vrijedne obitelji koju je bolest i smrt rano pokosila, pa sam kao sedmogodišnjakinja ostala bez majke s bolesnim ocem koji je također preminuo kad mi je bilo dvadeset godina. Vrlo često sam bila predmet izrugivanja, a do srednje škole nisam imala ni društvo za igranje. U to vrijeme postojale su još brojne okolnosti o kojima ne volim niti razmišljati, a koje su me formirale u osobu koja se nikad neće predati i koja će se sama za sebe izboriti. Nikom ne bih poželjela djetinjstvo poput mojeg, ali poanta svega jest da od života i borbe za boljom budućnosti nikad ne treba odustati.

 

Novo