ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVSTVO KANTONA SARAJEVO: Preporuke za ponašanje stanovništva prilikom naglih promjena vremenskih uslova

Aktuelno
ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVSTVO KANTONA SARAJEVO: Preporuke za ponašanje stanovništva prilikom naglih promjena vremenskih uslova
Nagli skokovi temperature sa toplog na hladno ili obratno mogu utjecati na zdravstveno stanje stanovništva.

Nagli skokovi temperature sa toplog na hladno ili obratno mogu utjecati na zdravstveno stanje stanovništva, a na nepovoljne vremenske prilike danas skoro sve osobe reaguju na određeni način.

Kontaktirali smo Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, koji su za naš portal podijelili nekoliko preporuka za ponašanje stanovništva prilikom naglih promjena vremenskih uslova.

"Oscilacije pritiska, temperature i vlažnosti zraka, kao i vjetrovi (jugo, bura, sjeverac i sl.), mogu uticati na promjenu raspoloženja i subjektivnog osjećaja zdravlja. Od davnina je poznato da nagle promjene vremena nepovoljno utiču na zdravlje, a smjene godišnjih doba na zdravlje hroničnih bolesnika. Za zdravlje ljudi opasne su nagle promjene temperature, vlažnosti i atmosferskog pritiska.

Nagli pad temperature zraka praćen porastom atmosferskog pritiska izaziva stiskanje krvnih žila, što uzrokuje povećanje krvnog pritiska.

Naglo povećanje temperature uz povećanje vlažnosti zraka dovodi do širenja krvnih žila, a to nepovoljno utiče na osobe sa niskim krvnim pritiskom i hroničnim respiratornim oboljenjima. Prisustvo polena u zraku i pojačan vjetar, takođe, nepovoljno utiču na osobe sa alergijskim oboljenjima i hroničnim respiratornim oboljenjima", kazali su. 

Naglašavaju kako su na nagle promjene vremena najosjetljiviji hronični bolesnici, osobe starije životne dobi, djeca, te osobe sa oštećenim imunološkim sistemom.

PREPORUKE GRAĐANIMA

Iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo uputili su i nekoliko preporuka građanima:

- zdrave životne navike,

- uravnotežena ishrana,

- redovna tjelesna aktivnost,

- konzumiranje dovoljnih količina tečnosti,

- osiguravanje odmora i sna,

- hronični bolesnici i osobe starije životne dobi trebaju izbjegavati pojačane napore i redovno uzimati ordinirane lijekove,

- pratiti putem sredstava informisanja prognozu vremena i prema prognozi planirati svoje aktivnosti,

- u slučaju naglog pogoršanja zdravstvenog stanja obratiti se ljekaru.

 

Dodali su i kako se građani slobodno mogu obratiti za savjete najbližoj epidemiološkoj službi J.U. Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo ili putem telefona: +387 33 622 028, 667 691.

 

Novo