KORISNI SAVJETI: Znate li kako spriječiti pojavu vlage nakon ugradnje novih prozora?!

Arhitektura i dizajn
KORISNI SAVJETI: Znate li kako spriječiti pojavu vlage nakon ugradnje novih prozora?!
.

Pojava kondenzacione vlage na prozorima, a u kasnijoj fazi i pojave plijesni i gljivica ponekad se laički vezuje uz ugradnju PVC prozora, ali činjenica je da taj problem može nastati kod bilo koje vrste zbog nepravilne ugradnje ili u nekim slučajevima i neredovnog provjetravanja stambenog prostora.

Često ljudi objašnjavaju pojavu plijesni ili gljivica prilikom zamjene postojećih prozora činjenicom da je ugrađena plastična stolarija, no problem u pravilu nije tako jednostavan jer nekoliko kvadratnih metara plastičnih prozora ne utiče značajno niti na energetski bilans, niti na relativnu vlažnost unutarašnjeg vazduha. Činjenica je zapravo da drveni okviri ne utiču ništa značajnije na mikroklimu od plastičnih okvira i da razlike u materijalu okvira nema presudan uticaj na „disanje“ samog prostora.

Činjenica koja bi ipak mogla uticati na njihovu pojavu jest da su uslovi za ukupni toplotni otpor i vazdušnunepropusnost prozora puno stroži jer u današnje vrijeme gradnja sve više nastoji da smanji toplotne gubitke: u slučaju prozora su to gubici kroz reške i spojeve zatvaranja. U prošlosti smo se mogli osloniti vazdušnupropusnost kao izvor promaje kao i na lokalne izvore toplotne energije koji su isušivali vlagu u prostoru, ali u današnje vrijeme kako se sve više razmišlja o potrošnji toplotne energije, redovno provjetravanje prostora postaje od presudne važnosti, što je ponekad teško osigurati u zavisnosti o navika stanara, ali i namjeni prostora.

U savremenoj pasivnoj gradnji za redovno provjetravanje nije potrebno otvarati prozore, već se za to brine sistem provjetravanja s iskorištavanje otpadne toplote (rekuperator) koji osigurava dovoljan broj izmjena vazduha i njegovo prethodno zagrijavanje na optimalnu temperaturu prije ubacivanja u prostor kako bi se stalno održavala željena mikroklima u prostorijama. S druge strane stanari u novogradnji koja može ili ne mora biti građena prema standardima niskoenergetske gradnje, ali i stanari prostora koji su staru stolariju zamijenili novom s boljim toplotnim izolacionim svojstvima moraće sopstevnim snagama da osiguraju redovno provetravanje prostora. Preporuka za provjetravanje prostora koje često možete čuti u zimskim danima su jedan do tri puta dnevno po 2 do 4 minute kako bi se izbjeglo skupljanje vlage u prostoru, ali podigla efikasnost iskorišćenja sistema grijanja, piše zelenaenergija.org.

Kondenzacija vlage na prozorskim staklima

Kondenzacija vlage na prozorskim staklima, čak i prije pojave plesni i gljivica može biti prvi pokazatelj neredovnog provjetravanja, ali i nekvalitetnog izvođenja ili ugradnje samih prozora zbog čega nastaju toplotni mostovi. Kod niskih temperatura i to posebno noću čak i kod najkvalitetnijih prozorskih sistema može doći do kondenzacije tako da ukoliko ste je uočili u zimskim mjesecima prilikom jakog zahlađenja onda to nije pouzdan znak lošeg prozora i nekvalitetne ugradnje, a problem se može jednostavno riješiti provjetravanjem. Ipak, ako se kondenzacija vlage pojavljuje redovnije i u blažim temperaturnim uslovima potrebno je problem što prije sanirati kako bi se izbjegla pojava sljedećeg stadijuma neželjene kondenzacije vlage: pojava plijesni i gljivica.

Kako biste unaprijed pokušali izbjeći problem loše i nekvalitetne ugradnje prilikom izbora kompanije obavezno se raspitajte o načinu ugradnje novih prozora: klasična ugradnja i ugradnja s pur pjenom sve se manje koriste, a trenutno je aktuelna ugradnja prema RAL smjernicama: montaža koja spriječava ventilacione gubitke i toplotne mostove između okvira i zida te osigurati vodonepropusnost i paronepropusnost i s unutrašnje i sa spoljašnje strane prozora.

Novo