Spremite se za epidemije teških bolesti: Svaki deseti roditelj u Hrvatskoj ne bi cijepio djecu

Region
Spremite se za epidemije teških bolesti: Svaki deseti roditelj u Hrvatskoj ne bi cijepio djecu
.

Da se sutra ukine obavezno cijepljenje djece, čak 10 posto roditelja bi potpuno prestalo cijepiti svoju djecu, a 20 posto bi ih biralo protiv kojih bolesti će ih cijepiti. Izneseno je to na tribini o cijepljenju u Školi narodnog zdravlja Andrija Štampar organiziranoj za studente medicine.

Studente su pozvali na tribinu jer su zaključili, vjerovali ili ne, da ni sami budući liječnici i liječnice ne znaju dovoljno o važnosti cijepljenja. Posljedica je to višegodišnje halabuke antivakcinacijskog pokreta koja je već sada dovela do velikog pada procijepljenosti, a očito i do zbunjenosti među onima koji bi sutra trebali preporučivati i provoditi cijepljenja.

Na sreću necijepljeni su raštrkani

“Već sada smo blizu tog postotka, no na sreću necijepljeni su dovoljno raštrkani pa ne dolazi do epidemija. No, nastavi li se ovaj trend možemo očekivati epidemije. Pogotovo ospica i hripavca kao visoko zaraznih bolesti”, rekao je Bernard Kaić iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. On je studentima iznio podatke koji dokazuju da su upravo zahvaljujući cjepivima, a ne poboljšanju uvjeta života, bolesti koje su odnosile živote gotovo ili potpuno nestale. Te da bi se neke od njih mogle vratiti i nastaviti harati. 

“U samo 10 godina od početka cijepljenja gotovo je potpuno nestala dječja paraliza, poboljšanjima uvjeta života pak trebalo je 40 godina da se slični rezultati postignu za hepatitis A”, istaknuo je dr. Kaić. Upozorio je i na važnost kolektivne zaštite. Kod ospica, primjerice, potrebna je procijepljenost od 95 posto da bi društvo bilo zaštićeno. sve ispod tog udjela predstavlja opasnost od pojave epidemije.

Visoki postotak onih koji bi odbili cijepljenje, smatraju liječnici, ponajprije je posljedica agresivne antivakcinacijske kampanje, ali i nedovoljnog educiranja roditelja.
Nije dovoljno da liječni jedni drugima pričaju

“Nema relevantnih izvora informacija o cijepljenju, potpuno pogrešno pristupamo problemu. Sastaju se ljudi iz medicinske struke i jedni drugima govore kako je cijepljenje potrebno, pa to znamo. Ništa ne radimo na tome da pristupimo ljudima koji to ne vjeruju”, čulo se iz publike nakon predavanja dr. Marjete Majer koja je iznijela podatke o zemljama koje nemaju obavezno cijepljenje, ali imaju visoku procijepljenost i onih koje vrlo snažno kažnjavaju one koji odbijaju cijepiti djecu.

U Argentini se može cijepiti i na silu

“U Izraelu cijepljenje nije obavezno, a imaju jednu od najviših procijepljenosti. No, ni oni se ne oslanjaju samo na edukaciju. Roditeljima koji ne cijepe djecu uskraćuju dječji doplatak kao i Australija koja uz to i novčano potiče roditelje da cijepe svoju djecu. Tu imamo primjer i kažnjavanja i poticanja. To što roditelji imaju izbor hoće li cijepiti djecu ne znači da nemaju odgovornost zbog toga”, rekla je dr. Majer te kao ekstreman iznijela i primjer Argentine čiji je Vrhovni sud zaključio da se cijepljenje može provoditi i silom, za dobrobit djeteta i društva.

Liječnici ne prijevljuju zbog straha, ali ni ne kažnjavaju kolege

I u Hrvatskoj su propisane kazne za necijepljenje djece – 2000 kuna po izbjegnutom cjepivo. No, prijava je daleko manje od necijepljene djece. 

“Liječnici ne prijavljuju jer se plaše nasilja”, poručuju iz liječničke komore, ali priznaju i da među samim liječnicima ima onih koji potiču necijepljenje djece.

“Ja sam prije pet godina prijavio kolegicu prije pet godina etičkom povjerenstvu i dobio sam odgovor da ona ima pravo iznositi svoj stav”, rekao je dr. Kaić ustvrdivši da je to potpuno pogrešno tumačenje jer su liječnici dužni iznositi znanstvene činjenice, a ne ničim potkrijepljene stavove, prenosi Index.

Novo