PRESUDA PRLIĆU I OSTALIMA/Analitičar Nedžad Ahatović za Novi.ba: Svako bježanje od odgovornosti za agresiju na Republiku BiH je smiješno

Aktuelno
PRESUDA PRLIĆU I OSTALIMA/Analitičar Nedžad Ahatović za Novi.ba: Svako bježanje od odgovornosti za agresiju na Republiku BiH je smiješno
.

Haški tribunal sutra izriče pravosnažnu odluku u slučaju "Prlić i drugi". 

Prvostepenom presudom su proglašeni krivima i osuđeni Jadranko Prlić na 25 godina zatvora, Bruno Stojić, Slobodan Praljak i Milivoje Petković na po 20, Valentin Ćorić na 16, dok je Berislav Pušić dobio deset godina zatvora. Ukupno su osuđeni na 111 godina zatvora. Oni su proglašeni krivima za zločine protiv Bošnjaka u Hrvatskoj zajednici Herceg-Bosni (HZHB), koja je, kako se navodi u optužnici, objavila svoje postojanje 18. novembra 1991. godine.

Analitičar Nedžad Ahatović za Novi.ba prokomentarisao je očekivanja od sutrašnje pravosnažne odluke u ovom slučaju, ali i reakcije Hrvatske na presudu.

"Ovih dana u svim komentarima se zaboravlja jedna vrlo važna informacija, u slučaju Prlić i ostali Haški tribunala je već donio prvostepenu nepravomoćnu presudu po kojoj su svu optuženi proglašeni krivima za Udruženi zločinački poduhvat i ratne zločine i na osnovu izvedenih dokaza svi su osuđeni na 111 godina zatvora.

Ova presuda se sad nalazi pred Žalbenim vijećem tribunala zbog završetka procesa žalbi i u tom kontekstu se i treba razmatrati. Ako presuda Žalbenog vijeća potvrdi prvostepenu presudu, kao i u slučaju Srbije i manjeg BiH entiteta, nećemo moći očekivati od zvanične Hrvatske politike i vrhovništva HDZa BiH da prihvati činjenice o  odgovornosti tadašnjeg vojnog i političkog vrha Hrvatske za agresiju i sukob u Bosni i Hercegovini, koji su  dokazani u prvostepenom postupku i presudi Haškog tribunala.

U svakom slučaju presude Haškog tribunala ne vode aktuelnu politiku  u regionu kojoj nekad odgovaraju, a nekad ne odgovaraju presude tog suda. Uostalom, Dejtonski sporazum je između ostalog i mirovni sporazum kojeg su u prisustvu garanta i svjedoka potpisale zemlje koje su ratovale U Bosni i Hercegovini, dakle pored BiH i Hrvatska i tadašnja SRJ tako da je svako bježanje od odgovornosti za agresiju na Republiku BiH sa pravnog aspekta više nego smiješno", zaključio je Ahatović.

Novo