Kada, kako i pod kojim uslovima se vraća Šešelj
Lider SRS Vojislav Šešelj stiže u utorak ili srijedu u Srbiju i moći će da se kreće bez ograničenja i da komunicira s javnošću.
Jedini zahtjev koji je Tribunal postavio Srbiji je da mu po ulasku u zemlju ne izda novi pasoš.
Njegov povratak će potrajati još nekoliko dana jer treba prevesti svu medicinsku dokumentaciju kako bi liječenje nesmetano mogao nastaviti u Srbiji.
Šešelj nije imao ništa protiv ovakvog razvoja događaja.
Takođe, kako se saznaje, on neće imati policijsko obezbjeđenje niti u Holandiji niti kada stigne u Srbiju.
"Šešelj čeka da se ispune tehnički uslovi oko transfera do aerodroma. To je posao holandskih vlasti, i oni to treba da obezbede", kaže za "Blic" potpredsjednik SRS Nemanja Šarović.
On tvrdi da je Šešelj u dobroj mentalnoj formi, da normalno može da se kreće i govori, i da će se to vidjeti na mitingu koji ova stranka planira da održi u centru Beograda 15. novembra.
"Šešelj u Srbiju dolazi kao da je slobodan čovek. Od njega nije traženo niti da se obaveže prema Vladi Srbije, niti da se izjasni pred Haškim tribunalom u vezi s bilo čim", kaže Šarović istakavši da će ga radikali najprije dočekati, i da poslije toga kreću u borbu protiv aktuelnog režima.
Vjerica Radeta, koja je juče bila u centrali SRS, kaže da je Jadranka Šešelj i radosna, ali i zabrinuta zbog Vojinog zdravstvenog stanja.
U Hagu su "Blicu" kazali da je praksa Tribunala da iz bezbjedonosnih razloga ne govore kada se optuženik pušta na privremenu slobodu, i da će javnost o tome obavijestiti kada Šešelj napusti Holandiju.
Predsjednik Nacionalnog savjeta za saradnju sa Hagom Rasim Ljajić kazao je da je odluka Haškog tribunala da Šešelja pusti iz pritvora pokušaj tog suda da izađe iz situacije u koju je sam sebe doveo neprimjereno dugim suđenjem.
On je kazao i da se prvi put dogodilo da se od optuženog ne traži da se izjasni o uslovima Tribunala. I advokat Nenad Petrušić kaže da se radi o nezapamćenoj praksi i kada su u pitanju uslovi (nema ih) i kada je u pitanju dužina postupka, i to bez ikakve presude.
Šešelj je u pritvoru od 24. februara 2003, kada se dobrovoljno predao nakon što je Tribunal obelodanio optužnicu protiv njega.
Šta Šešelj može da radi:
Nema kućnog pritvora
Može svuda da se kreće bez policijske pratnje
Moći će da se bavi politikom
Moći će da drži mitinge, tribine, proteste