REFERENDUM U KATALONIJI/Ivana Marić za Novi.ba: Nasilje policije nad nemoćnim stanovnicima je sramota za Španiju

Aktuelno
REFERENDUM U KATALONIJI/Ivana Marić za Novi.ba: Nasilje policije nad nemoćnim stanovnicima je sramota za Španiju
.

Katalonska vlada objavila je kako je na nedjeljni referendum o nezavisnosti Katalonije izašlo 2,26 miliona birača, od čega ih je 90 posto glasalo za nezavisnost ove sjevernoistočne španske pokrajine.

Politička analitičarka Ivana Marić za Novi.ba prokomentarisala je malo je država u svijetu u kojima ne postoji bar jedan dio teritorija koji bi želio samostalnost. Neki tu mogućnost imaju zagarantiranu ustavnom, pa im je za to dovoljan referendum, dok je u većini slučajeva to samo pusta želja jer mogućnost odcjepljenja nije predviđena ustavom te države. Jedina mogućnost za osamostaljenje ovih dijelova je rat, ukoliko su spremni da podnesu ljudske i materijalne žrtve, a sve to s minimalnom mogućnošću uspjeha. 

- O tome da se španska pokrajina Katalonija želi osamostaliti priča se već jako dugo. Međutim, to ipak nije želja većine stanovnika Katalonije jer je na prethodnom neobavezujućem referendumu iz 2014. godine glasalo manje od polovine građana s pravom glasa tako da nije bilo dovoljno što je za nezavisnost glasalo 80% onih koji su izašli na izbore.

Ustav jedne države se mora poštovati, a oni koji nisu zadovoljni imaju legalan način za nejgovu izmjenu. Referendum u Kataloniji je neustavan i nije se smio održati. Ali isto tako vlasti Španije nisu smjele dozvoliti da policija primjenjuje prekomjernu silu prema svojim građanima. Država ima monopol nad legalnim korištenjem sile ali ne protiv nenaoružanih građana koji mirnim putem izražavaju svoj protest, pa makar to bilo i neustavno - kazala je Marić.

Španske vlasti pokušale su spriječiti održavanje referenduma, gdje je španska policija rastjerivala građane koji su tijelima branili kutije, nakon čega su povrijeđene 844 osobe, od kojih dvanaest policajaca, dok su četiri osobe uhapšene. 

 

SLIKE NASILJA POLICIJE NAD STANOVNICIMA SRAMOTA ZA ŠPANIJU

- Slike nasilja policije nad nenaoružanim i nemoćnim stanovnicima koje su ovih dana preplavile internet su sramota za Španiju. Jedan od glavnih principa EU je poštivanje ljudskih prava i sloboda, tako da grubo narušavanje tog principa ne bi smjelo proći bez oštrih sankcija za počinioce, a na kraju i bez ostavke vodećih političara.

Bez obzira što se radi o neustavnom pokušaju referenduma bilo je za očekivati da će se vodeći političari ostalih EU država oglasiti po ovom pitanju i osuditi nasilje nad građanima. Međutim, većina njih se oglušila o to i u najvećoj mjeri je ostalo na traženju više informacija od španskog premijera. Nasilje ne bi smjelo da se ublažava i da se na njega zatvara jedno oko, bez obzira što se dešava u dvorištu jednog od njih. Bar ne u Europskoj uniji - kazala je Ivana Marić za Novi.ba.

 

KATALONIJA I REPUBLIKA SRPSKA

Ovih dana dosta se govorilo o referendumu u Kataloniji povlačeći paralelu sa Republikom Srpskom. Ivana Marić smatra kako utjecaj ovog referenduma na Bosnu i Hercegovinu neće biti veliki, uz obrazloženje kako je referendum došao u vrijeme kada je Dodik smirio svoje strasti i kada u javnosti sve manje i sve opreznije spominje referendum. 

- Kritike koje je zbog referenduma godinama trpio od međunarodne zajednice, predsjednika Srbije, ali i domaćih poltiičara su napokon urodile plodom. Stoga mislim da je tema referenduma u BiH stvar prošlosti i da će Dodik tu priču oživjeti samo ako mu to preostane jedini način da ostane na vlasti, jer on alternative nema.

Nemiri u Španiji su također dobar podsjetnik da se nemiri, sukobi, nasilje i secesionističke namjere ne dešavaju samo u BiH već da toga nisu oslobođene ni države koje su znatno bogatije od nas, koje imaju dugotrajniju i razvijeniju demokratiju i koje su tj. koje bi trebale biti promotori poštivanja ljudskih prava svih građana - naglasila je Marić.

 

 

 

 

 

 

Novo