E buraz jesi li gladan?
GREŠKA KOJA VAM MOŽE UNIŠTITI MOBITEL: Evo kada nipošto ne smijete da punite mobitel!
Mnogi se žale kako im baterija prekratko traje, kako se uređaj sam isključuje ili je mnogo sporiji nego kada je bio nov. Iako količina instaliranih aplikacija, slobodne memorije i samog hardvera ima velikog uticaja na usporenje rada, nekada smo za probleme u radu krivi i mi sami. Huffington post je sastavio listu nekoliko grešaka koje većina vlasnika iPhone i drugih pametnih telefona svakodnevno pravi.
Vrijeme je da počnete da gasite svoj telefon
U nekim vremenskim intervalima zaista biste trebali da ugasite svoj telefon ili smartfon, jer će u suprotnom vaša baterija brže “umirati“. Ako telefon koristite kao jutarnji alarm slobodno ga ugasite, jer većina telefona može da aktivira alarm i kada je isključena.
Isključujte Wi-Fi i Bluetooth
Kad su vam uključeni Bluetooth i Wi-Fi, a ne koristite ih, oni samo troše energiju. Dok svakodnevno idete na posao ili šetate gradom, malo je vjerovatno da ćete često koristiti ijedno od tog dvoje, stoga ih radije ugasite i upalite samo onda kad vam zatrebaju.
Vremenske neprilike su neprijatelj telefona
Vaš pametni ili obični telefon nije predviđen za rad na ekstremnim temperaturama; možete isprazniti i pokvariti bateriju ili protiv svoje volje ugasiti uređaj. Ne koristite smartfone na suviše niskim ili visokim temperaturama ili ga barem zaštitite noseći ga u torbi ili u unutrašnjem džepu jakne.
Ne punite telefon tokom noći
Puniti telefon noću je praktično, ali ne i tako dobra ideja. Ostavljati ga na punjaču nakon što se baterija u potpunosti napunila može oštetiti vašu bateriju, stoga ga radije punite preko dana i isključite iz struje kad se uređaj napuni do kraja.
Ne koristite bilo kakve punjače
Applovi i originalni punjači drugih telefona i smartfona su skupi, ali su vrijedni uloženog novca. Punjači drugih proizvođača u kombinaciji sa vašim uređajem mogu izazvati pregrijavanje telefona, pa čak i požare i eksplozije.
Očistite telefon povremeno
Suočite se s činjenicom da je vaš telefon leglo bakterija! Istraživanje je dokazalo da daske za WC i posude za hranu kućnih ljubimaca imaju na sebi manje bakterija nego, recimo iPhone. Iz Appla preporučuju da svoj uređaj redovno čistite mekanom krpom i neagresivnim rastvorom za čišćenje i poliranje. Možete ga čak i obrisati krpom, koja je pethodno umočena u vrlo malo alkohola. Isto važi i za druge vrste ređaja.
Ovo nikako ne smijete raditi ako vam je mobitel pao u vodu!
Riža, fen, rerna su samo neki od mitova za spašavanje telefona koji je završio u vodi.
Međutim, oni ne rade, a najvažnija stvar koju ne smijete raditi je uključivati telefon
Mobiteli i voda baš se ne vole, posebno ne na ovako kišne dane, kad u žurbi i strci mnogima od nas telefon puno lakše može završiti pod vodom.
No, veliku štetu telefonu može napraviti i para u kuptilu, ako ga nosite na tuširanje. Postoje uređaji koji pružaju zaštitu od prskanja ili namakanja, ali to u pravilu vrijedi za slatku vodu.
Čak i ako se telefon natopio vodom, moguće je spasiti ga, uz dovoljno strpljenja. No ono što je smrt za svaki telefon nakon pada u vodu je struja. Nakon što ste izvukli telefon iz vode, ne treba ga puniti, ali ni uključivati kako bi provjerili da li radi. Električna energija i eventualna voda koja je prodrla u njegov sklop može izazvati kratki spoj i napraviti puno veću štetu.
Čak i ako telefon radi nakon što je završio u vodi, najbolje je isključiti ga, jer je lako moguće da ćete oštećenja vidjeti naknadno, kad voda dođe do konektora i senzora.
Jedan od popularnih i raširenih savjeta bio je da se telefon stavi u suhu rižu kako bi se izvukla vlaga. Međutim, prašina, škrob i minerali s riže tako mogu ući u uređaj i oštetiti ga. Naime, riža može apsorbirati vlagu s mjesta gdje može doći do vode, ali ne i iz internih komponenti.
Iznimno opasno za uređaj može biti i sušenje fenom. Na taj način samo ćete potjerati vodu dublje u uređaj, a toplina može oštetiti spojeve. Jednako opasni za uređaj su i stavljanje telefona u mikrovalnu ili pećnicu.
Natopljeni telefon najbolje ćete spasiti ako ga odnesete u servis koji ga može potpuno rastvoriti, očistiti sve spojeve i ukloniti eventualne tragove oskidacije na spojevima.