Muslimani u Meki započeli hadž

Aktuelno
Muslimani u Meki započeli hadž
.

Stotine hiljada muslimana započele su u srijedu godišnje veliko hodočašće - hadž - koje ih je, odjevene u tradicionalni bijeli ihram, prvo odvelo do Velike džamije u svetom gradu Meki, a potom, u četvrtak, odlaze na brdo Arafat, slijedeći, prema predaji, put kojim se prije 14 stoljeća kretao poslanik Muhamed.

Gotovo 1,8 miliona muslimana iz 168 zemalja svijeta stiglo je ove sedmice u Saudijsku Arabiju na petodnevni vjerski ritual koji je za svakog muslimana dobra zdravlja koji si može priuštiti putovanje dužnost proći barem jednom u životu.

U prvoj etapi hadža, hodočasnici se s platoa Velike džamije sa sedam minareta prvo slijevaju pješice prema Kabi, kubičnoj konstrukciji prekrivenoj teškim pokrovom od crne svile, sa stihovima iz Kur'ana izvezenim zlatnim nitima. Muslimani iz čitavog svijeta mole se okrenuti prema Kabi i oko nje hodočasnici prave sedam ritualnih krugova.

Vjernici potom kreću u Minu, pet kilometara istočno od Meke, gdje se okupljaju stotine hiljada hodočasnika prije nego se u četvrtak u zoru krenu uspinjati na brdo Arafat, središnju tačku hodočašća oko 15 kilometara istočno od Meke, gdje će održati cjelodnevno bdijenje kako bi se iskupili za svoje grijehe i zatražili Božji oprost.

Prije uspona na Arafat, gdje se vjeruje da je poslanik Muhamed prije 14 stoljeća održao svoju zadnju propovijed, vjernici se mole u Velikoj džamiji, zvanoj na arapskom Masdžid al-Haram (sveta džamija).

Potom, u petak, počinje Kurban-bajram, gozba žrtvovanja, kada hodočasnici počinju trodnevni ritual kamenovanja zidova, čime se simbolično odriču Sotone.

Hadž, jedan od najmasovnijih javnih iskaza vjerskih osjećaja na svijetu, u prošlosti je bio obilježen požarima, rušenjem hotela, sukobima policije i prosvjednika te smrtonosnim stampedima.

Dužnosnici tvrde da su ove godine poduzeli sve potrebne mjere opreza, s više od 100 hiljada pripadnika snaga sigurnosti raspoređenih na različitim punktovima hodočašća, te 30 hiljada zdravstvenih radnika na raspolaganju za održavanje sigurnosti i pružanje prve pomoći.

Nakon što je u pomutnji 2015. godine smrtno stradalo gotovo 800 hodočasnika, od čega više od 400 Iranaca, i nakon što su nekoliko mjeseci kasnije Rijad i Teheran prekinuli odnose nakon pogubljenja šiitskog dostojanstvenika u Arabiji i napada na saudijske diplomatske misije u Iranu, ove godine hodočašće je obilježeno povratkom iranskih vjernika, odsutnih prošle godine.

Očekuje ih se gotovo 90 hiljada, a nakon špekulacija da zbog nedavnog spora s Katarom neće biti dopušten ulaz hodočasnicima iz te zemlje, saudijski su dužnosnici saoopćili da u hadžu sudjeluje i preko 1.500 hodočasnika iz Katara.

Novo