SMETA VAM PROPUH? Evo kako on zapravo utječe na zdravlje

Porodica i zdravlje
SMETA VAM PROPUH? Evo kako on zapravo utječe na zdravlje
.

Propuh je strujanje uobičajenog zraka kroz stambeni objekt, vozilo ili bilo koji ograđeni prostor u kojem boravimo. Nema značajno nisku temperaturu kao hladnoća zimi, ili klimatizacijski snižena temperatura zraka ljeti koju ubacujemo u prostor da se snizi temperatura i da se ohladimo.

Dakle, propuh je samo zrak koji nas okružuje, a u narodu postoji niz praktično dokazanih izreka koji mu daju veliku moć.

Što nam čini propuh?

Dodir blag kao povjetarac, prelaskom preko našeg tijela odnosi našu površnu toplinu i hladi površinu kože, tijelo je zagrijano i sve fascije su relaksirane osim ovih koje su površno rashlađene i one se skupljaju.

Fascije, što je to?

Fascije su najznačajniji sustav tijela jer obuhvaćaju kao lagan omotač sve strukture tijela: sva tkiva mišića, zglobova, ligamenata, organa, kože i živaca, krvotoka, mozga i svih okrajina.

Ljeti je tijelo pokretljivo i oslobođeno teške obuće i odjeće

Ljeti je cijelo tijelo, ako pijemo dovoljno tekućine i ako nema značajnih blokada tkiva, lagano i vrlo pokretljivo u svim smjerovima. Ne pritišće nas čvrsta i teška obuća i odjeća i fascije su slobodne, skliske, a mi smo opušteni i zadovoljni.

Sve u nama obavijeno je fascijom koja konstantno ima interakciju između vanjskih podražaja koji mogu biti gotovo neznatni kao laki dodir ili prava sila koja uzrokuje oštećenje tkiva, sa svim strukturama tijela. Zamislite jednu mrežu koja lovi napucane lopte i vraća ih natrag, ili ih samo spusti na tlo ili pukne kada je prevelika sila. Ta vanjska mreža povezana je sa nebrojenim mrežama koje obavijaju organe – pa kada se „upali slijepo crijevo“, cijelo tijelo se savine naprijed i stisne, ili kada imamo povrijeđeni dio tijela cijeli ostatak tijela se rotira, pomiče ili stisne da bi pomogao ozlijeđenom fascialnom tkivu, piše ordinacija.hr.

Ali ako imate negdje blokadu u tijelu: stari ožiljak, zaboravljeni udarac, prijelom ili uganuće, preveliku napetost mišića ramenog obruča i vrata jer ste jako zaposleni, može se dogoditi da propuh djeluje na fasciju tako da se dodatno skupi i blokira te osjećate zakočenost.

Ako je u fasciji živac, i on se može blokirati čvrstim stiskom koji ne dozvoljava prijenos informacija i nastaju trnci ili kljenuti (najpoznatija je Belova pareza ličnog živca = nepoznatog uzroka, koja često spontano nestaje i ne ostavlja posljedice). Ako je u fasciji mali ili veći zglob kralježnice blokiran, dolazi do „uklještenja“ i osoba postaje slabo ili nikako pokretna. Ako je u fasciji krvna žila koja hrani dio glave, blokadom će nastati smanjena cirkulacija i jaka glavobolja (koja nas upozorava na to da trebamo nešto u tijelu promijeniti i osloboditi).

Sada već više vjerujete bakama koje upozoravaju da svaki propuh nije zdrav i da se treba skloniti kada otvorite nasuprotne izvore zraka da se potakne strujanje u prostoru, i uvijek kažu „skloni se s propuha“.

Novo