Novi zaplet u slučaju Vojislav Šešelj?
Ljekarski tim Vojislava Šešelja nema dozvolu lidera SRS-a da medicinsku dokumentaciju preda Haagu, ali će u srijedu obavijestiti javnost o njegovom zdravstvenom stanju.
Novi obrt u ovom slučaju, međutim, pokazuje razlike i u samom Tribunalu o tome da li bi lider radikala trebalo da ostane na privremenoj slobodi, piše B92.
Ljekari lidera radikala nisu još dobili zvaničan zahtjev iz Haaškog tribunala da dostave nove informacije o njegovom zdravstvenom stanju. Šešelj svojim ljekarima ne dozvoljava da nalaze predaju Tribunalu, ali im ne spori da o njima obavještavaju javnost.
"U ovom momentu imamo isključivu zabranu Šešelja da raspolaženo njegovom medicinskom dokumentacijom. Dobro ćemo cijeniti integritet samog pacijenta, ali vodićemo računa da je Tribunal bio prema nama više nego korektan u fazi kada smo iznijeli razloge zbog kojih treba da bude upućen na liječenje. Vjerujem da ćemo i sada naći pravu mjeru", kaže šef ljekarskog tima Vojislava Šešelja Milovan Bojić.
Bojić tvrdi da je i prije ove odluke iz Tribunala, ljekarski tim odlučio da Šešelj krene s hemioterapijom, koja će trajati 36 nedjelja. Sa druge strane, najnoviji potez iz Haaga pokazuje određena razmimoilaženja u samom sudu kada je u pitanju ovaj slučaj.
"Na neki način moglo bi se reći da je došlo do sukoba u pogledu razumijevanja pravne procedure između žalbenog vijeća s jedne i pretresnog vijeća s druge strane. Pretesno vijeće je imalo obavezu da odmah donese odluku o vraćanju Šešelja u Haag, ono to nije uradilo, već otvara raspravu o toj temi i zahtjeva da sekretarijat pribavi informacije od ljekara pa da onda donese odluku", kaže advokat Vladimir Petrović.
Ta odluka, kako objašnjava Petrović, advokat s dugogodišnjim iskustvom u Haškom sudu, može da bude u skladu s onim što je tražilo žalbeno vijeće, ali i ne mora. Ukoliko se pretresno vijeće ne složi sa onim što traži žalbeno vijeće, ono opet može da je vrati na ponovno odlučivanje ili da samo drugačije presudi.
"Da li će trajati jako dugo to ne znam, ali ono što je očekivatno, postupanje odmah i isporuka odmah, to se očigledno neće desiti tako brzo", kaže Petrović.
Lider radikala se u novembra prošle godine poslije skoro 12 godina vratio u Srbiju, nakon što je pušten na privremenu slobodu zbog lošeg zdravstvenog stanja. Suđenje je počelo u jesen 2007, a presuda je trebalo da bude izrečena oktobra 2013. To je odloženo, zbog Šešeljev zahtjev za izuzeće sudije jednog od sudija, koga je zamijenio novi, koji je tražio dodatno vrijeme za upoznavanje sa slučajem.