UPALJEN CRVENI METEOALARM: Novi.ba donosi 10 savjeta kako da preživite toplotni udar bez klime!

Aktuelno
UPALJEN CRVENI METEOALARM: Novi.ba donosi 10 savjeta kako da preživite toplotni udar bez klime!
.

U Bosni i Hercegovini i danas je izuzetno vruće, a evropski Meteoalarm izdao je crveno upozorenje za veći dio naše zemlje za srijedu i četvrtak.

Očekuju se temperature i do 42 stepena, a posebna upozorenja su izdata za Mostar u Tuzlu. Za regiju srednje Bosne, dijelove istoka i zapada zemlje izdato je narandžasto upozorenje.

U nastavku Vam donosimo nekoliko savjeta kako da preživite toplotni udar ukoliko u svom stanu nemate klimu:

 

1. Koristite ventilatore i stropne ventilatore kako bi zrak cirkulisao u vašem domu. Upalite ventilator i otvorite vrata u kući kako bi vruć zrak  izašao napolje. U hladnijim večernjim satima otvorite sve prozore kako bi što više zraka cirkulisalo. Kada tek sunce izlazi, zatvorite sva vrata i prozore, navucite zavjese, kako bi svjež zrak ostao što duže u zatvorenom prostoru. Kada vanjski zrak padne na nižu temperaturu nego što je u unutrašnjosti vašeg doma (obično predvečer), ponovo otvorite prozore i vrata i uključite ventilatore.

2. Koristite vodu da se rahladite. Napunite kante vodom i namočite noge. Mokri ručnici ili marame mogu također pomoći u hlađenju, ukoliko ih stavite na ramena ili glavu. Tuširajte se hladnijom vodom nego inače, napunite boce koje imaju raspršivač vodom, kako biste se prskali tokom dana.

3. Siđite na prvi sprat. Budući da se vruć zrak diže, gornji spratovi doma će biti topliji od prizemlja. Podrum može biti dobro utočište od podnevne topline.

4. Uklonite dodatne izvore topline. Isključite uređaje i računare koji ne trebaju raditi. Jedite svježu hranu koja ne zahtjeva da se koristi pećnica da biste je pripremili.

5. Ne zaboravite održavati određen nivo hidratacije organizma. Konzumirajte više vode nego što to uobičajeno činite. Žeđ je prvi znak dehidracije. Trebate piti dovoljno tekućine prije nego što počnete osjećati žeđ.

 

6. Izbjegavajte alkoholna pića i kofein, jer i alkohol i kofein mogu djelovati kao diuretici i pospješiti dehidraciju organizma. 

7. Za "domaći klima uređaj" sjedite preko puta ventilatora koji je usmjeren ka otvorenom firižideru  ili prema posudi  napunjenoj ledom. 

8. Ukoliko temperatura postane nepodnošljiva, a zadesite se na otvorenom prostoru, posjeta javnim ustanovama sa klima uređajima, poput biblioteka, trgovačkih centara, kina može biti itekako korisna. 

9. Nemojte jesti velike, proteinima bogate obroke koji mogu povećati temperaturu vašeg tijela.

10. Korisno je da znate prepoznati simptome bolesti vezane za visoke temperature i hitne slučajeve poput toplotnih grčeva, toplotnih osipa, toplotne isrcrpljenosti i toplotnog udara. 

 

Novo