Mladi Japanci ne žele da im život prođe na poslu

Svijet
Mladi Japanci ne žele da im život prođe na poslu
Veoma je uobičajeno da radni dan traje 14 sati u Japanu, a mnogi ne uzimaju ni dana odmora. Međutim nove generacije odbijaju provesti cijeli svoj život na poslu.

Veoma je uobičajeno da radni dan traje 14 sati u Japanu, a mnogi ne uzimaju ni dana odmora. Međutim nove generacije odbijaju provesti cijeli svoj život na poslu.

Smrti na radnom mjestu uzrokovane stresom i dugo radno vrijeme je tako često da postoji zaseban izraz za to u Japanu. Rodbina dobiva naknadu od poslodavaca nakon što radnici umru na poslu. To je još uvijek često u privatnom i javnom sektoru.

Neke japanske tvrtke su pokušale promijeniti korporativnu kulturu i slale su zaposlenike kući u popodnevnim satima. Tekstilna tvrtka Fast Retailing, koja se natječe s H & M i Zara u Aziji i SAD-u razmatra uvođenje četverodnevnih radnih sedmica.

„Čak i ako se smanji broj radnih sati moći ćemo platiti više za zaposlenike koji stvaraju bolje rezultate. Dugi dani ne znače nužno bolje rezultate“, kaže direktor Tadashi Yanai za Fast Retailing Financial Times.

Dokazano je da je teško poslati zaposlenika kući u poslijepodnevnim satima.

Japanski radnici tradicionalno imaju cjeloživotni odnos s poslodavcem, dakle oni jednom kad se zaposle bivaju vjerni firmi za koju rade i poslodavcu i ne žele drugi posao.

Istraživanje pokazuje da japanski zaposlenici uzmu samo 9 od 16 dana godišnjeg odmora na koliko imaju pravo tokom godine.

Francuzi i Skandinavci koji se nalazi na vrhu ove liste uzimaju po pet sedmica godišnjeg odmora.

Vlasti će uvesti obavezu za zaposelinke da koriste godišnji odmor i to da uzmu najmanje pet dana u 2016.godini.

Zdravstvena organizacija Japana će uskoro zabraniti zaposlenicima da na poslu budu poslije deset sati navečer.

Mlađi Japanci počinju se buniti. Nezaposlenost je niska u ovoj zemlji, a postoji velika potreba za mlađim zaposlenicima. 86,7 % ovogodišnjih diplomanata sa japanskih univerziteta dobili su ponudu za posao.

„Ovo je značajan napredak u odnosu na 82,9 % prošle godine. Postoje dokazi da su japanske tvrtke promjenile svoju politiku i rado nude karijeru ženama. Vidimo da je više žena nego muškaraca primilo ponude za posao u ovoj godini“, izjavio je ekspert za ekonomiju Takuji Okubo

Prema statističkim podacima Japanci su u prosjeku radili 1735 sati u 2013. godini - naspram 1388 sati koliko su radili Nijemci.

„Glavna stvar za mene je ugodno radno okruženje s otvorenom korporativnom kulturom u kojoj možemo reći što mislimo, prekovremeni rad plaćen i odmor uz plaću“, kaže student Nanami Kobayashi za Financial Times.

Premijer Shinzo Abe je predložio okretanje prema evropskom modelu te rekao kako više slobodnog vremena dovodi do veće potrošnje.

„Potičemo tvrtke da uvode fleksibilno radno vrijeme i neka ljudi dolaze na posao ranije i idu kući ranije, u ljetnim mjesecima oni trebaju provesti vrijeme s porodicom i u drugim društvenim djelatnostima“, rekao je tajnik kabineta Yoshihide Suga nedavno.

 

Novo