EU-u prijeti raspad? Sve više evropskih sila im želi okrenuti leđa

Aktuelno
EU-u prijeti raspad? Sve više evropskih sila im želi okrenuti leđa
EU u ovom obliku neće moći još dugo da opstane - sve su jači evroskeptici u glavnim evropskim državama, koji traže ozbiljno smaljivanje ovlaštenja Brisela ili napuštanje Unije.

EU u ovom obliku neće moći još dugo da opstane - sve su jači evroskeptici u glavnim evropskim državama, koji traže ozbiljno smaljivanje ovlaštenja Brisela ili napuštanje Unije.

Evroskeptične stranke pobjeđuju ili jačaju u Britaniji, Francuskoj, Španiji, Grčkoj...

Britanski konzervatici na čelu sa premijerom Dejvidom Kameronom najavljuju  referendum o ostanku u EU, ako pobijede na nedeljnim izborima. 

Podržava ih UKIP Najdžela Farejdža, evroskeptika, koji bi lako mogao ući u koaliciju sa Kameronom nakon izbora. 

I francuska desnica, predvođena "Nacionalnim frontom" Marin Le Pen, otvoreno poziva na izlazak iz EU i NATO. 

Koalicija desnih stranaka koje vodi bivši predsjednik Nikolas Sarkozi takođe traž izmjene u ovlaštenjima Brisela. 

U Grčkoj su već na vlasti oštri kritičari ekonomskog sistema EU na čelu sa Akeksisom Ciprasom, koji se sve više okreće ka Moskvi. 

Španska "Pegida" najavljuje potpuno izmjene političkog i ekonomskog sistema u zemlji, koje se kose sa pravilima EU. 

Neki poslanici evroskeptičnih stanaka, kojih je sve više u Evropskom parlamentu, otvoreno  rade protiv interesa Unije.  

Tako se francuski "Nacionalni front" našao  pod istragom, jer je utvrđeno da je 20 ljudi koje je Marin Le Pen zaposlila u Europskom parlamentu -  radilo isključivo za "Nacionalni front". 

Njihove aktivnosti nisu imale veze sa samim Europskim parlamentom, pa im se prigovara da su "pogrešno potrošili 7,5 miliona evra".

Na optužbe predsjednika Evropskog parlamenta Martina Šulca da sredstva nisu potrošena za rad u Parpamenta, Florijan Filipo, potpredsjednik "Nacionalnog fronta", odgovora da je - Šulc je u pravu, prenosi Srna.

"Naši asistenti rade protiv EU, a ne za nju" - priznao je Filipo. 

Evroskeptične stranke dobijaju sve više glasova nezadovoljnih građana. Takav razvoj događaja upućuje na neophodnost rekonstrukcije politike EU i odustajanje od ideje o stvaranju "nadnacionalne države". 

"EU predstavlja smrt za francusku  ekonomiju, naš sistem socijalne bezbjednosti  i za naš identitet",t vrdi Marin Le Pen u intervjuu za jednu grčku televiziju. 

Britanski premijer Kameron najavljuje referendum za 2017. godinu. 

U intervjuu za "Fajnenšel tajms" on je objasnio  da je "referendum potreban, jer se Evropa mijenja pred našim očima, a britansku javnost niko ne pita za mišljenje o tome". 

Britanski konzervativci zaoštrili su retoriku u strahu od rasta desničarske stranke UKIP koja Britance plaši navalom imigranata, a za sve posljedice ekonomske krize krivi EU.

Kad se uzme u obzir da uvropske regulative propisuju odredbe za svaki industrijski sektor, da regulišu pravne i bezbjednosne  procedure, razdruživanje neke zemlje iz EU trajalo bi dugo i koštalo desetine milijardi funti, procjenjuju analitičari. 

Novo