INTERVJU/ BELMIN SELIMBEGOVIĆ, student elektrotehnike na IUS-u za Novi.ba: ''Bosanski rahatluk i merak me naveo da ostanem ovdje''

Aktuelno
INTERVJU/ BELMIN SELIMBEGOVIĆ, student elektrotehnike na IUS-u za Novi.ba: ''Bosanski rahatluk i merak me naveo da ostanem ovdje''
''Gdje god da se nalazite, u bilo kojem sistemu da živite, vi morate da se trudite i radite. I na kraju radnog dana, svi se umorimo, zar ne'', kazao je za portal Novi.ba Belmin Selimbegović.

''Gdje god da se nalazite, u bilo kojem sistemu da živite, vi morate da se trudite i radite. I na kraju radnog dana, svi se umorimo, zar ne'', kazao je za portal Novi.ba Belmin Selimbegović, dvadesetdvogodišnji mladić koji je do sada postigao zavidne rezultate na polju tehnologije i predstavljanja svojih patenta kako ovdje tako i u svijetu. 

Dok mladi iz naše zemlje masovno napuštaju svoje domove i idu u svijet tražeći za sebe bolju budućnost, Belmin je za to vrijeme svoj rad usmjerio na poboljšanje stvari u našem gradu. Naime, on je prije nekoliko mjeseci prezentovao svoj patent kojim bi pomogao JGP''Gras'' kako bi smanjili svoja dugovanja i u budućnosti nastavili pozitivno poslovanje. U ovoj nakani podržali su ga načelnik Općine Stari Grad, Ibrahim Hadžibajrić, kao i premijer Kantona Sarajevo, Elmedin Konaković.

Novi.ba: Za početak, ko je Belmin Selimbegović? 

Belmin Selimbegović: Rođen sam 26.1.1995. u Sarajevu. Student sam elektrotehnike na Internacionalnom Univerzitetu u Sarajevu. Već u drugom razredu srednje škole, u saradnji s profesorom, uradio sam svoj prvi patent iz oblasti automatike i elektronike. Nakon toga dolazi nekoliko novih inovacija, koje su predstavljene na svjetskim scenama, te nagrađivane vrijednim nagradama. Sve me to već do četvrtog razreda istaklo kao najnagrađivanijeg učenika Elektrotehničke škole. 

Novi.ba: Možeš li ukratko, našim čitateljima predstaviti svoj projekat? 

Belmin Selimbegović: Moja posljednja inovacija je predstavljena prije nekoliko mjeseci u općini Stari Grad. Dali smo simbolićan naziv projektu „GRAS for EKO future“. U pitanju je jedan kompleksniji projekat, koji bi po implementaciji postao prvi projekat takvog načina instalacije u svijetu. Primarni cilj je instalacijom solarnih panela na mrežu koju koristi preduzeće GRAS, pokušati smanjiti dugovanja koje to preduzeće već ima te doslovno pomaknuti ga sa ivice propasti, kada govorimo o nekim ekonomskim aspektima. Kada govorimo o tehnički izvodljivim izvedbama projekta, spomenut ćemo da je po idejnom projektu planirano da se solarni paneli postavljaju direktno na mrežu na koju se tramvaji napajaju, a koja se prostire od Ilidže do Baščaršije. Površina koju bi paneli pokrivali je oko 35.000 m2. Na taj način, ostvarujemo da u urbanom dijelu grada imamo solarnu elektranu koja ne ometa tok saobraćaja. 

Novi.ba: Budući da je ovo skup projekat, za koji bi se trebala izdvojiti značajna sredstva, ko je od nadležnih podržao ovaj projekat? 

Belmin Selimbegović: Premijer Kantona Sarajevo,  Elmedin Konaković je upoznat sa projektom, te na sastancima je izrazio želju da ovaj projekat bude implementiran, ali da prethodno bude testiran na već pomenutoj relaciji. Njegovo oduševljenje i optimizam vezano za ovaj projekat se najbolje može naći u rečenici koju je na jednom od sastanaka izgovorio: „Kad bi ovaj projekat za 20 godina bio dovoljan samo i da GRAS ne kupuje struju od Elektroprivrede - ja bih potpisao da se ovaj projekat implementira. “ Za impementaciju projekta, po najvećim standardima potreban iznos jeste oko 20 miliona KM.  Međutim, kad govorimo o toj rekuperaciji energije kroz mrežu, tim poznatih i vrsnih inžinjera koji su u ovom projektu, došao je na jedno novo rješenje koje bi moglo smanjiti potrebna ulaganja do 30% od navedenog iznosa.

Novi.ba: Kako se rodila ideja za ovim projektom? 

Belmin Selimbegović: Uspjeh jedne države, i usmjeravanje njenih građana da vjeruju u „svoje“ ostvaruje se mega projektima, projektima s kojim se država može pohvaliti da je implementirala prva u svijetu, a to je ponos i njenim građanima. Jer je to poticaj da se ide naprijed, ka razvoju i zapošljavanju ljudi. Sanjajući o velikim idejama, pomoći ćemo sami sebi. Imao sam priliku otići iz svoje jedine domovine Bosne i Hercegovine, prodati patent i nastaviti sa svojim životom. Međutim, u pitanju je bio samo život u kojem bi koristio drugima, koji me žele zbog njih, ne zbog mene. 

Novi.ba: Šta bi poručio mladim u BiH, otići ili ostati u svojoj domovini? 

Belmin Selimbegović: Gdje god da se nalazite, u bilo kojem sistemu da živite, vi morate da se trudite i radite. I na kraju radnog dana, svi se umorimo. 
Ali, naša lijepa Bosna pruža duhovni odmor koji se rijetko gdje može naći. To je taj „bosanski rahatluk“ i merak, koji me i naveo da ostanem i borim se ovdje. To sunce koje sija iz Bosne, dok ga drugi traže po svijetu. Otići iz domovine da bi se ostvarili neki ciljevi nije toliko loše. Mi i trebamo podržati omladinu da se „raširi“ po svijetu, da nas kao narod predstave u najboljem svjetlu. Jer su oni naši ambasadori. Ali, pored podrške, potrebno ih je iskreno i nasavjetovati. Da sve što postignu – vrate nazad u Bosnu, te time se stave u službu svojoj državi i narodu. 

Novo