U Husein-pašinoj džamiji čuva se dlaka iz brade poslanika Muhammeda
Smještena u samom centru Pljevalja, Husein-pašina džamija je jedan od prepoznatljivih simbola ovog grada i predstavlja jedan od najznačajnijih spomenika istorije i tradicije pljevaljskog kraja.
U ovoj džamiji, koja je jedinstvena po arhitekturi građenja, čuvaju se značajni eksponati iz islamske tradicije. Posebno vrijedna relikvija koja se čuva jeste dlaka iz brade poslanika Muhammeda a.s.
Husein-pašina džamija, po svojoj tradiciji, unutrašnjem bogatstvu, spada u red najznačajnijih islamskih objekata na Balkanu. Posjetivši Pljevlja, grad koji je na samoj granici sa Srbijom i Bosnom i Hercegovinom, obilazak ovog vjerskog objekta smatra se poput nečega što je poželjno.
-Jedna od četiri pljevaljske džamije-
Ekipa Anadolu Agency (AA) na samom ulazu džamije sreće Jakuba Durguta, mujezina u Husein-pašinoj džamiji. On je ujedno i sekretar Islamske zajednice u ovom gradu. Na početku naše posjete, Jakub pokazuje okolinu džamije, u okviru koje se nalazi Sahat kula, jedna od četiri u Crnoj Gori.
Durgut kroz razgovor ističe da u ovom gradu imaju četiri džamije, dok je jedna porušena šezdesetih godina prošlog vijeka. Ipak, kada je riječ o Husein-pašinoj džamiji, Durgut ističe da je ona jedinstvena po arhitekturi u Crnoj Gori i na širem prostoru.
"Sagrađena je 1569. godine, zadužbina je Husein-paše Boljanića, čovjeka iz ovih krajeva. Od 1961. godine nalazi se pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture Crne Gore, kao kulturno dobro prvog reda i uvrštena je u kulturnu ponudu Crne Gore“, kaže Jakub.
Priča da džamiju često posjećuju turisti i đačke ekskurzije. Razloga za to ima nekoliko. U ovoj džamiji čuvaju se vrijedni eksponati koji su dio islamskog nasljeđa.
"U Husein-pašinoj džamiji čuva se lijepa i vrijedna knjiga, rukopisni Kur'an iz 16.vijeka, pisan 1579.godine i bio je poklon za Husein-pašu. Ovdje se čuva i ćilim koji je urađen 1573. godine u Egiptu. Po predaji koja prati ovaj ćilim, kaže se da ga je tkalo 35 djevojaka i trebalo im je mjesec dana da ga urade. Težak je 400 kilograma i trenutno je na restauraciji“, poručuje Durgut.