Nakon vojne intervencije protiv šiita u Jemenu: Porasla cijena sirove nafte

Aktuelno
Nakon vojne intervencije protiv šiita u Jemenu: Porasla cijena sirove nafte
Cijena nafte naglo je porasla nakon što je Saudijska Arabija pokrenula vojnu intervenciju protiv šiitskih pobunjenika Huta u Jemenu.

Cijena nafte naglo je porasla nakon što je Saudijska Arabija pokrenula vojnu intervenciju protiv šiitskih pobunjenika Huta u Jemenu.

Cijena sirove nafte danas je porasla za šest posto, dok je cijena nafte tipa brent porasla sa 56,77 na 58,96 američkih dolara.

Saudijska Arabija i koalicija regionalnih saveznika jutros su pokrenuli vojnu akciju u Jemenu protiv šiitskih pobunjenika Huta, koji se bore protiv vladinih snaga. U napadima na pobunjenike u Jemenu učestvuje 185 ratnih aviona Saudijske Arabije i 150.000 vojnika.

Predsjednik Jemena Abdu Rabbu Mansour Hadi je izbjegao u grad Aden u Jemenu dok snage pokreta Huta nastavljaju napredovati prema gradu koji se nalazi na jugozapadu zemlje.

Aden je važna geostrateška tačka u blizini Bab el-Mandaba, moreuza koji spaja Adenski zaljev s Crvenim morem. Moreuz Bab el-Mandab je četvrta po veličini tačka za prijevoz nafte u svijetu, sa 3,8 miliona barela nafte na dnevnoj bazi.

Stručnjaci smatraju da vojna akcija Saudijske Arabije na Jemen predstavlja rizik za cijeli region koji je vrlo važan za proizvodnju nafte, ali i izvoz naftnih derivata u mnoge zemlje svijeta.

“Bab el-Mandab je ključna ruta za isporuku nafte. Ako pobunjenici pokreta Huta uspiju da destabiliziraju taj dio svijeta, naravno da će Saudijska Arabija snažno reagovati zbog strateškog značaja tog područja za isporuku nafte u svijetu. To je već uzrokovalo porast cijene nafte”, rekao je za AA dr. Sijbren de Jong, strateški analitičar u Centru za strateške studije u Hagu.

Upozorio je da bi eskalacija nasilja u Jemenu mogla izazvati tenzije između sunitske Saudijske Arabije i šiitskog Irana koji podržava pokret Huta.

Drugi stručnjak vjeruje da kriza u Jemenu neće imati velikog utjecaja na bilateralne odnose između Irana i Saudijske Arabije.

“Ne mislim da će to značajno promijeniti odnose između ove dvije zemlje. Tvrdnje o ulozi Irana u vezi sa pružanjem podrške Hutima su pretjerane. Utjecaj na isporuku nafte će biti ograničen”, zaključio je Richard Mallinson, geopolitički analitičar u konsultantskoj agenciji Energy Aspects.

(AA)

Novo