ALARMANTNO: Srbiji prijeti NAJEZDA ZMIJA, a evo šta treba da radite ako dođe do BLISKOG SUSRETA!

Region
ALARMANTNO: Srbiji prijeti NAJEZDA ZMIJA, a evo šta treba da radite ako dođe do BLISKOG SUSRETA!
Srbiji preti najzeda zmija, vijest je koja je uznemirila mnoge. Evo šta treba da radite ako se kojim slučajem nađete sa njima "oči u oči".

Srbiji preti najzeda zmija, vijest je koja je uznemirila mnoge. Evo šta treba da radite ako se kojim slučajem nađete sa njima "oči u oči".

"Za početak, da nas zmija ne bi ujela, najbitnije je paziti gde stajemo i šta hvatamo rukama." - kaže Budimir Grubić, direktor "Veterine Beograd".

Zmije koje se mogu naći u Srbiji obično nisu otrovne i ne predstavljaju opasnost po čovjeka, a izuzetak su poskok i šarka koje nastanjuju predjele južno od Save i Dunava, odnosno brdsko-planinske krajeve i kamenjare. Bez naglih pokreta, samo se udaljite.

"Kada naiđete na zmiju, prije svega ne treba da paničite i pravite nagle pokrete. Napravite korak, dva unazad i obiđite je. Ako ne pokušavate da je uhvatite rukama, ili ne stanete na nju, zmija vas neće ni ujesti-" - objašnjava Grubić.

Ako se sa zmijom nađete "oči u oči" u vašem stanu ili dvorištu, najbolje je da pozovete "Veterinu Beograd" ili drugu dežurnu službu koja će zmiju ukloniti.

"Ali ako ste se sa zmijom suočili negdje pored reke, ili u prirodi, samo je zaobiđite. Jer ta zmija nije došla kod nas, nego mi kod nje, u njeno prirodno stanište, i ne treba da je uznemiravamo." - ističe Grubić.

Šta ako nas ujede

Kako objašnjava Grubić, ujedi neotrovnih zmija nisu opasnost po čovjeka, ali je najbolje da se obratite ljekaru da bi se rana očistila, da ne bi došlo do infekcije.

Od otrovnih zmija u Srbiji se mogu naći šarka i poskok. Za razliku od otrovnica koje nastanjuju tropske krajeve Afrike, Azije i Amerike, i čiji otrovi djeluju na nervni sistem, otrov šarke i poskoka ubraja se u krvne otrove koji razjedaju krvne sudove i spriječavaju koagulaciju. Stvaraju se krvni podlivi zbog kojih mesto ujeda već poslije dvadesetak minuta počinje da crni i otiče.

Ako vas ujede šarka ili poskok, potrebno je što prije primiti serum koji se daje muskularno. Kao prvu pomoć potrebno je mjesto ujeda podvezati, a podvez popuštati na svakih 20 minuta kako bi se omogućila cirkulacija; u protivnom, ako podvez ostane dva do tri sata, može doći do gangrene zbog nedostatka cirkulacije. Ako je moguće, ujedena osoba ne bi trebalo da se kreće, jer to može da ubrza cirkulaciju i tako otrov brže raširi po organizmu.

Ranije se mesto ujeda sjeklo, takozvana incizija, da bi se otrov lokalno izbacio, ali je ta metoda napuštena, jer se otrov nalazi u tkivu između ćelija, a ne u krvotoku, pa tako i ne može da se odstrani zasijecanjem. Isisavanje otrova može da se pokuša ako imate adekvatnu pumpicu, ali ne i ustima, jer i kroz najmanju ranu u usnoj šupljini otrov može da dospije u krvotok.

Najopasniji ujedi zmija su u dijelovima tijela gdje prolaze veliki krvni sudovi, kao što su vrat, pazuh, prepone, kao i po glavi, kada zbog oticanja može doći do zatvaranja disajnih puteva i do gušenja.

U Srbiji živi 10 vrsta zmija, od kojih tri pripadaju porodici ljutica (viperidae), a sedam familiji smukova (colubridae).

 

(Blic.rs)

Novo