STRAŠNO UPOZORENJE: U narednih deset godina doći će do velikog svjetskog sukoba
Ruski futurolog i član Akademije vojnih nauka Sergej Malkov smatra da situacija u Siriji podsjeća na onu u Španiji prije Drugog svjetskog rata i ocjenjuje da će uskoro doći do novog svjetskog konflikta.
Malkov je aprilu 2013. godine najavio da će "u najbližih deset godina početi novi svjetski rat".
"Svijet očekuje jaka politička i tehnološka nestabilnost, približili smo se opasnoj fazi razvoja, za koju su, kako pokazuje iskustvo, karakteristični veliki ratovi za svjetsku vladavinu, za ekonomsko i političko prekrajanje svijeta", navodi Malkov.
On se oslanja na teoriju ekonomiste Nikolaja Kondratjeva o "K-talasima", odnosno ciklusima savremene svjetske ekonomije u trajanju od 40-60 godina. Malkov priznaje da je nemoguće predvidjeti karakter novog rata, te da nije obavezno da će to biti "vrući" rat.
U intervjuu za "Vzgljad" ruski futurolog objašnjava da je u toku peti ciklus Kondratjeva - ciklus zalaska globalnog liderstva Amerike. "SAD su bile previše agresivne na međunarodnoj pozornici, malo ko ih još voli. Amerika je još uvijek jaka, potčinjavaju joj se, ali je ne podržavaju.
Ona je još ispred svih, ali, kao i obično, ako se lider ne može kretati brže od ostalih - onda koči ostale", pojašnjava Malkov. Sergej Malkov navodi da trenutno traje period koji veoma podsjeća na početak 20. vijeka. Lider je tada bila Velika Britanija, koja je, čim je počela slabiti, gurnula sve u rat. Anglosaksonska politika se nije promijenila, smatra Malkov, već se lider preselio preko okeana.
"Napetost će trajati kroz čitav ciklus Kondratjeva, još oko 30 rizičnih godina", smatra on. Malkov vjeruje da je ruski model života bolji od zapadnog. "U Rusiji su centrifugalne sile jače od centripetalnih. Na teritoriji Rusije nije bilo ni etničkih ni religioznih ratova u čitavoj njenoj istoriji.To je jedinstveni slučaj", kaže Malkov, a prenosi "Ruska reč". Kada u Rusiji neko ostaje bez resursa, on ne otima tuđe, navodi Malkov i ističe da su u Rusiji ljudi uvijek davali resurse onima koji su živjeli lošije. Da nije toga, Rusija bi se odavno raspala.
"Pogledajte kartu Zapadne Evrope: sve same granice. Zašto nisu u stanju da žive zajedno? Ne mogu, jer su u stalnoj konkurenciji. Istorija Zapadne Evrope je istorija unutaršnjih konflikata", ističe Malkov, koji je i profesor na Moskovskom državnom univerzitetu.