NAJBRŽI NA SVIJETU: Supersonični automobil za novi rekord

Nauka i tehnologija
NAJBRŽI NA SVIJETU: Supersonični automobil za novi rekord
Tokom narednih nekoliko mjeseci britanski inženjeri pokušat će ponovno napraviti najbrži automobil na svijetu.

Tokom narednih nekoliko mjeseci britanski inženjeri pokušat će ponovno napraviti najbrži automobil na svijetu.

Na ovom projektu radi isti tim koji je rekord postavio 1997. godine, javlja Barnaby Phillips, novinar Al Jazeere.  

U fabrici u Engleskoj, inženjeri pokušavaju napraviti najbrži automobil koji je svijet ikada vidio. Nazvali su ga Bloodhound, a dizajniran je za postizanje brzine više od 1.600 km/h.

To je dijelom Formula 1, dijelom mlazni avion, dijelom raketa. A čovjek koji će ga voziti je Andy Green, britanski vojni pilot.

Green je 1997. srušio prethodni rekord u brzini u pustinji Nevada.

"Sa novim sigurnosnim tehnologijama možemo napraviti automobil koji ne samo da ide do 1.600 kilometara na sat, već možemo u potpunosti pratiti svaki njegov aspekt. A još važnije, 12 videokamera u ovom automobilu prenosit će video uživo na internetu, tako da bilo gdje na svijetu možete pratiti ovaj događaj", kazao je Green.

Andy Green i Bloodhound će pokušati srušiti rekord u pustinji Kalahari, u južnoafričkom sjevernom Rtu.

Stare metode

Visokotehnološki izazov ipak zavisi od starih metoda koje se oslanjaju na znoj i mišiće.

Više od 300 osoba golim rukama je sa staze sklonilo više od 18.000 tona kamena kako bi stvorili savršeno ravnu površinu.

"Ovaj automobil će se u konačnici sastojati od 3.500 ručno napravljenih dijelova spojenih u jednu veoma jedinstvenu mašinu. Ali, u koju svrhu? Inženjeri insistiraju da je ovaj projekat, iako zabavan, ipak daleko od neozbiljnog", javlja Phillips.

Nada je da će inspirirati novu generaciju učenika u Velikoj Britaniji i širom svijeta da se bave naukom, tehnologijom i matematikom.

Glavni inženjer Mark Chapman je kazao: "U narednih deset, petnaest godina ne treba nam mnogo dizajnera supersoničnih automobila. Međutim, trebamo napredovati ka svijetu sa što manje karbon-dioksida. Za to nam trebaju ljudi koji će se baviti takvom naukom. To će se desiti samo onda kada nauka bude dovoljno uzbudljiva da bi zainteresirala ljude."

Pri punoj brzini Bloodhound će preći ekvivalent četiri i po nogometna terena u samo jednoj sekundi, mnogo brže od brzine zvuka.

Bloodhoundov tim se nada da će inspirirati svijet svojim putovanjem u neistraženu teritoriju.

(Al Jazeera)

Novo