Bezobrazno visoke zarade državnih službenika
Kada su prije četiri godine sarajevski novinari pitali tajnika federalnog Ministarstva rada i socijalne politike Fehima Bekana da li su građani uistinu toliko gladni da moraju čekati u redu za kupovinu kruha od pola marke, dobili su odgovor kakvom se, sasvim sigurno, nisu nadali od državnog službenika koji bi trebao skrbiti o najugroženijim kategorijama stanovnika.
"Ne radi se tu o gladnima, ni o nekoj vrsti štednje, nego više o cigančenju velikog broja građana“, komentirao je Bekan, "objašnjavajući" novinarima da se redovima za jeftini kruh pravi ruglo od države, i da stanovnici BiH nisu toliko gladni i siromašni kako pokazuju rezultati istraživanja. Polazeći, valjda, od vlastitog primjera - da zvanični pokazatelji često nisu i realna slika stanja, Fehim Bekan je jasno poručio kako je stav Ministarstva rada i socijalne politike da nema potrebe za kruhom od pola marke jer "još nismo spali na tako niske grane“?!
Dugogodišnji tajnik federalnog Ministarstva rada i socijalne politike Fehim Bekan zasigurno je jedan od najbolje situiranih državnih službenika, premda njegova mjesečna plaća ne prelazi 2.000 KM. Prema zvaničnim podacima Ministarstva financija FBiH, Fehim Bekan je od 1. januara 2010. do danas naplatio gotovo 33.000 maraka po osnovu članstva u raznoraznim komisijama.
Dodaju li se tome i honorari koje je tajnik Bekan, kao član više komisija u Ministarstvu rada i socijalne politike, dobio od 2010. do kraja 2013., njegova trogodišnja dodatna zarada iznosi oko 50.000 KM, piše "Slobodna Bosna".
No, budući da je Fehim Bekan isposlovao da tri i pol godine bude vršitelj dužnosti predsjednika Upravnog odbora federalnog Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalida, mjesečno je zarađivao još po 1.500 maraka.
Prethodno je Fehim Bekan, kao član Nadzornog odbora Instituta za medicinsko vještačenje zdravstvenog stanja Federacije BiH, primao oko 1.200 maraka. No, kako je svestrani državni službenik, uz sve obveze u komisijama, upravnim i nadzornim odborima, uspio pribaviti i certifikat stečajnog upravnika, ne treba isključiti mogućnost da je sebi, u međuvremenu, našao i još pokoji dodatni angažman.
Kada se koncem 2010., nakon objave izbornih rezultata, tadašnji federalni ministar rada i socijalne politike Perica Jelečević spremao za povlačenje s funkcije, i dok se još iščekivao njegov nasljednik Vjekoslav Čamber, tajnik Ministarstva Fehim Bekan vješto je iskoristio period „bezvlašća“ da zaposli desetak novih činovnika.
Tada je, između ostalih, po ugovoru o djelu angažiran Benjamin Mešak, sin Bekanovog prijatelja, koji je nepunu godinu dobijao mjesečnu novčanu naknadu u iznosu od oko 1.500 maraka. Mešak je 2011. primljen u stalni radni odnos, a potom je raspoređen na mjesto internog revizora i, dakako, člana više komisija.
Benjamin Mešak je po osnovu naknade za članstvo u komisijama u posljednje tri godine prihodovao više od 30.000 KM. Dodatnu je zaradu od blizu 20.000 maraka ostvarila i Indira Dujmović, kćerka rođenog brata Fehima Bekana, inače referentica u federalnom Ministarstvu rada i socijalne politike i, također, neizostavna članica skoro svih komisija.
Približno jednaku svotu novca zaradio je i Dobrica Jonjić, pomoćnik ministra Vjekoslava Čambera. Jonjić je, osim angažmana u komisijama, više od deset godina predsjednik Upravnog odbora Zavoda za zbrinjavanje mentalno invalidne djece i omladine Pazarić, koji djeluje pod ingerencijom federalnog Ministarstva rada i socijalne politike.