Ne postoji “nova opasna droga s okusom jagode”
Na ilegalnom tržištu droga pojavila se još jedna nova, sintetička dakako, ovaj put takva koja miriše na jagode i izgleda poput žvakaće gume ili gumenih bombona. Zapadna Europa već neko vrijeme zna za novi oblik kristalnog metha, podvrste amfetamina, posebno ozloglašene po tome što spada u jedan od najružnijih i najbržih načina za umrijeti.
Upravo zbog okusa i izgleda, a zabilježili su se i slučajevi kad je "jagoda-meth" pronađen i u čokoladnoj varijanti, na oprezu posebno moraju biti roditelji male djece. Crystal meth je poznat desetljećima, nikada mu nije nedostajalo niti popularnosti. Posljednjih godina je, međutim, sve popularniji u zemljama Europske unije i SAD-a.
Broj korisnika i ovisnika povećava se svake godine, a zapadne vlade do sada su u pravilu nemoćne u sprečavanju stalnog rasta broja ovisnika. Nakon duljeg vremena uzrokuje teške organske i psihološke poremećaje,piše express.hr. Ovaj prah, poput sićušnih kristala, zbog čega je poznati i kao "ice", odnosno "led", može se uživati oralno, snifanjem, pušenjem ili čak intravenozno, špricom.
Proizvodnja je u osnovi jako jednostavna, zato ga se proizvodi po kojekakvim katastrofalnim divljim laboratorijima, a kada se uzme, ekstremno snažno aktivira moždane stanice za ugodu, zbog čega razvija i snažnu fizičku i psihičku ovisnost. Gram košta oko 70 eura. Puno je opasniji čak i od kokaina i heroina, jer djeluje izrazito naglo.
Ovisnik vrlo brzo počinje fizički propadati, dobiva jezive ekceme i plikove po cijelom tijelu, a mnogima od njih kraju bude dijagnosticiran HIV ako su koristili nesterilne šprice.
OBJAVLJUJEMO DEMANT NA ČLANAK KOJI PRENOSIMO U CJELOSTI
PROVJERA TAČNOSTI: Ne postoji “nova opasna droga s okusom jagode”
Među korisnicima društvenih mreža u Hrvatskoj ponovo se širi prilično stara dezinformacija o opasnoj novoj vrsti droge, za koju se tvrdi da ima okus jagode i prodaje se djeci. Tvrdi se da je u pitanju podvrsta metamfetamina, kristalni met s okusom jagode.
U pitanju je dezinformacija koja internetom kruži još od 2007. godine. Kao neistinitu su je u više navrata prokazivali portali specijalizirani za provjeru činjenica na različitim kontinentima (Snopes, Africa Check, Raskrinkavanje), a čak i na Wikipediji postoji unos pod naslovom “Strawberry Quik meth myth”.
Snopes je još u travnju 2007. utvrdio da su poruke upozorenja o opasnoj novoj drogi s okusom jagode, koje su roditelji male djece međusobno razmjenjivali, sasvim neosnovane. “Provjerili smo sa svim svojim laboratorijima, i nema ništa u toj priči. Nije to nikakav tren, niti stvaran problem. Upozorenje je vjerojatno poteklo od nekoga s dobrim namjerama, tko se malo zaletio”, objasnio je 2010. glasnogovornik američke Agencije za suzbijanje droga (DEA).
Ista se glasina 2008. pojavila i u Nigeriji. Nacionalna agencija za suzbijanje droga tada je portalu Africa Check potvrdila da nisu imali niti jedan zabilježen slučaj u kojem je utvrđeno korištenje metamfetamina s okusom jagode.