Prsten iz vikinške ere sa arapskim natpisom "za Allaha"
Antički prsten je bacio novo svjetlo na veze između Vikinga i islamskog svijeta, nakon stotinu godina od pronalaska.
Na prstenu je ispisano kufskim arapskim pismom "za Allaha". Ovo je jedini poznati prsten sa područja Skandinavije iz vikinške ere sa arapskim natpisom.
Prsten je prvobitno nađen u kasnom 19. stoljeću, prilikom iskopovanja grobnica u gradu Birka na otoku Bjorko, 30 kilometara udaljenog od Stockholma. U grobnici je pronađena žena koja je preminula u 9. stoljeću, a oko hiljadu godina kasnije otkrio ju je poznati arheolog Hjalmar Stople. Birka je bila važno trgovačko mjesto tokom vikinškog doba, a danas se nalazi na listi Svjetske baštine UNESCO-a,
Kao dio kolekcije Muzeja historije Švedske, prsten je prethodno katalogiziran kao prsten od pozlaćenog srebra sa kamenom ljubičastog ametista.
Istraživači Univerziteta u Stockholmu na čelu sa biofizičarem Sebastianom Wärmländerom su elektronskim mikroskopom analizirali prsten i otkrili da je kamen sa prstena obojeno staklo, materijal koji je u to vrijeme bio posebno egzotičan za Vikinge, ali ne i za područje Bliskog Istoka i sjeverne Afrike, dok je metal od kojeg je napravljen prsten legura srebra, a ne pozlaćeno srebro.
Vikinzi su srebro smatrali statusnim simbolom i željeli su biti sahranjeni s njim.
Prsten je očuvan, zbog čega istraživači sugeriraju da nije bilo mnogo onih koji su ga nosili otkako je nastao i dospio u ruke vikinške vlasnice. Wärmländer i njegove kolege sugeriraju da je prsten dokaz direktnog kontakta između vikinškog društva i Abasida kalifata koji je dominirao većim dijelom Bliskog istoka i Sjeverne Afrike.
"Dok su putovanja između islamskog kalifata i vikinškog svijeta zabilježeni u drevnim tekstovima, priče o takvim putovanjima često uključuju reference na "divove i zmajeve", što otežava razlikovanje činjenica i fikcije", rekli su istraživači .
"Važnost izučavanog Birka prstena je da ukazuje na direktni kontakt između Vikinga i islamskog svijeta. Takvi kontakti morali su uključivati razmjenu dobara, kultura, ideja i novosti mnogo efikasnije nego indirektnim posredstvom nekoliko trgovaca."