Taj dan mediji su brutalno lagali javnost u Srbiji

Region
Taj dan mediji su brutalno lagali javnost u Srbiji
Netačno i neprimereno izveštavanje najznačajnih medija u Srbiji o helikopterskoj tragediji u kojoj su u petak veče poginula četiri vojnika, dva medicinska radnika i beba može da posluži kao plastičan primer neprofesionalnog medijskog djelovanja, pokazuje istraživanje Klikera.

Netačno i neprimjereno izvještavanje najznačajnih medija u Srbiji o helikopterskoj tragediji u kojoj su u petak uveče poginula četiri vojnika, dva medicinska radnika i beba može da posluži kao plastičan primjer neprofesionalnog medijskog djelovanja, pokazuje istraživanje Klikera.

Pogrešne informacije o uspješnom sletanju helikoptera sa bebom starom pet dana, koje su pojedini mediji preuzeli od agencije BETA, su se "neumoljivom copy-paste" brzinom pojavile na udarnim vijestima njihovih elektronskih izdanja u večeri nesreće.

U subotu su ti članci ili izbrisani ili promijenjeni, a gotovo čitava srpska medijska scena je nastavila da se ponaša kao da se ništa nije dogodilo, objavljujući zvanične izvjave dražvnih organa i Vojske Srbije, izostavljajući činjenice i izbjegavajući da postavi pitanja koja se logično nameću.

Prema hronologiji dešavanja i izvještavanja medija tokom tragedije spin je krenuo iz RTS-a koji je na zvaničnom site-u u petak u 22:22 sata objavio informaciju  da je "Helikopter s bebom stigao na beogradski aerodrom", a u 22:30 i vijest sa istim naslovom.

Vijest sa RTS-a je čini se pokrenula lavinu jer je ubrzo po njenom objavljivanju reagovala srpska novinska agencija BETA objavivši vijest da je beba bezbjedno stigla u beogradski Institut za majku i dijete pozivajući se na izjavu direktora Instituta Radoja Simića datu RTS-u.

Takvu informaciju su po automatizmu u petak veče preuzeli vodeći mediji u Srbiji i metodom novinarskog Blickriga za nekoliko minuta pogrešno izvijestili gotovo cjelopkupnu tamošnju javnost.

Dakle mediji kao da su se utrkivali da što prije objave te, sudeći prema do sada pozantim činjenicama, spinovane vijesti, ne pokušavajući da provjere istinitost agencijskih navoda.

Poput Politike i Kurira pogrešnu vijest pod naslovom "Novorođenče evakuisano helikopterom iz odrona stiglo u Beograd" je objavio i Blic i niz drugih medija sa značajnom čitanošću i uticajem u Srbiji.

RTS je u noći između petka i subote promijenio informaciju na zvaničnom site-u objavivši vijest sa naslovom "Dramatična akcija spašavanja bebe iz zaglavljenog saniteta" u kojoj se navodi da helikopter sa bebom nije sletio i da nema podataka o sletanju.

Ta informacija je objavljena u istom članku u kojem je i potvrđeno sletanje helikoptera sa bebom što se jasno uočava na URL adresi članka koju su operateri site-a zaboravili da izmjene nakon updatea vijesti.

Ipak, lavina je već bila pokrenuta pa gotovo niko nije imao vremena ili nije želio da nastavi sa provjerama istinitosti prenešene informacije, a prve tačne novosti su počele da se pojavljuju tek sa dan zakašnjenja.

Neki mediji poput Blica i dalje nisu promijenili objavljeni permalink pogrešno objavljene vijesti, što jasno ukazuje da je riječ o brisanju i prepravljanju pogrešnih informacija.

U subotu su članci o uspješnom sletanju helikoptera sa bebom ili izbrisani ili promijenjeni, a gotovo cijela srpska medijska scena je nastavila da se ponaša kao da se ništa nije dogodilo, objavljujući zvanične izvjave dražvnih organa i Vojske Srbije, izostavljajući činjenice i izbjegavajući da postavi pitanja koja se logično nameću.

Gotovo paradoksalno izgleda činjenica da se niko od medija koji su na brutalan način prekršili osnovna pravila novinarskog izvještavanja nije ni pokušao da se izvine javnosti za zbrku koja je nastala objavom pogrešnih informacija.

Jedina se u tom smislu oglasila agencija BETA, koja se u šturoj ispravci izvinila za (navodno) pogrešno prenesene riječi direktora beogradskog Instituta za majku i dete.

Novo