Novi krediti, uz nove uslove: Banke spremne "spašavati" Agrokor

Region
Novi krediti, uz nove uslove: Banke spremne "spašavati" Agrokor
Šest banaka, kreditora "Agrokora", spremne su da daju novac kako bi se popravila likvidnost ovog koncerna, ali pod uslovom da njihovi novi krediti budu prioritet u naplati po Zakonu o vanrednoj upravi u sistemski važnim kompanijama Hrvatske, takozvanom lex Agrokoru, koji je danas usvojio Hrvatski s

Šest banaka, kreditora "Agrokora", spremne su da daju novac kako bi se popravila likvidnost ovog koncerna, ali pod uslovom da njihovi novi krediti budu prioritet u naplati po Zakonu o vanrednoj upravi u sistemski važnim kompanijama Hrvatske, takozvanom lex Agrokoru, koji je danas usvojio Hrvatski sabor.

Glavni direktor za restrukturisanje "Agrokora" Anotnio Alvarez rekao je da kreditni odbori Erste banke, Intesa banke, Raiffeisen banke, Sberbanke, Unikredit banke i VTB banke ubrzano rade da bi se to što prije i realizovalo.

Hrvatski mediji navode da se Alvarez javnosti obratio sat vremena nakon što je Sabor izglasao zakon, čime je praktično potvrdio da je trenutno prvo rješenje za krizu u "Agrokoru" njegovo provođenje i imenovanje vladinog povjerenika.

Hrvatski sabor danas je usvojio Zakon o postupku vanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Hrvatsku, takozvani "lex Agrokor", koji će omogućiti postupak vanredne uprave u preduzećima čije obaveze premašuju 7,5 milijardi kuna, te imaju više od 5.000 zaposlenih.

Ovaj zakon je donekle izmijenjen jer su prihvaćena tri amandmana Kluba poslanika HDZ-a koje je premijer Andrej Plenković najavio tokom jučerašnje rasprave, kao i jedan HNS-ov.

Ostalih pet amandmana HNS-a je odbijeno, pa je HNS na kraju glasao protiv zakona, kao i SDP, prenose hrvatski mediji.

Glavna promjena omogućit će da kreditor, koji nakon aktiviranja pomenutog zakona kreditira koncern kako bi sistem mogao normalno da funkcioniše, ima prednost u naplati svih potraživanja. To se odnosi i na eventualni stečajni postupak, ako ne uspije proces vanredne uprave, odnosno ako ne dođe do nagodbe između povjerilaca.

Odbor za pravosuđe predložio je u utorak, 4. aprila, Saboru donošenje zakona o postupku vanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja, u javnosti nazvanog "lex Agrokor".

Za takav prijedlog bilo je pet članova Odbora, tri SDP-ova člana bila su protiv, a jedan uzdržan.

Poreska uprava Hrvatske blokirala je u petak, 31. marta, račune koncerna "Agrokor", te kompanija "Ledo", "Tisak", PIK "Vrbovec" i "Belje". Jučer je blokiran i račun kompanije "Franck", jednog od najvećih "Agrokorovih" dobavljača.

"Agrokor" ima problem sa likvidnošću zbog nagomilanih dugova u iznosu od šest milijardi evra, od kojih najveći dio dospijeva na naplatu 2020. godine. Ovaj koncern svu dobit već troši samo na otplatu kamata.

Ulogu lidera u traženju rješenja preuzela je Sberbanka, koja drži više od polovine duga "Agrokora". Ruska VTB banka je, uz Sberbanku, jedan od najvećih povjerilaca "Agrokora".

Novo