Mislili ste da je 2016. oborila sve klimatske rekorde? ŠTA ĆETE TEK REĆI ZA 2017.?
Ekstremni vremenski i klimatski uslovi, uključujući "tople talase" na Arktiku, nastavljaju se i ove godine, nakon što su 2016. zabilježene rekordne temperature na svjetskoj skali i registrovano otapanje leda i rast nivoa mora.
Svjetska meteorološka organizacija (WMO) upozorila je danas da će drastične promjene u globalnom klimatskom sistemu, koje su prošle godine registrovane kroz seriju alarmantnih pokazatelja, po svemu sudeći biti nastavljene nesmanjenim intenzitetom, prenosi agencija Frans pres.
- Sada se nalazimo u zaista neistraženoj teritoriji - naveo je u saopštenju WMO Dejvid Karlson, šef Svjetskog programa za istraživanje klime.
Prema njegovim riječima, čak i bez jakog El Ninja - fenomena koji generalno donosi više temperature svakih četiri do pet godina - 2017. godinu će "obilježiti druge značajne promjene širom planete koje će dovoditi u pitanje naše poimanje klimatskog sistema".
Ovo upozorenje stiže nakon što je WMO danas objavila godišnji izvještaj o stanju globalne klime, koji potvrđuje ranije publikovane podatke koji pokazuju da je 2016. bila najtoplija godina u istoriji.
Prošle godine, prosječna globalna temperatura bila je oko 1,1 stepen Celzijusa viša nego u predindustrijskom periodu, i za oko 0,06 stepeni Celzijusa iznad prethodnog rekorda zabilježenog 2015. godine, saopšteno je iz WMO.
Svjetska meteorološka organizacija navodi da su globalno, prosječne temperature površine mora zabilježene prošle godine bile ujedno i najviše, da nivo morske vode nastavlja da raste, dok je nivo leda u Arktičkom moru daleko ispod prosjeka, i upozorava da je emisija staklenih gasova glavni pokretač trenda zagrevanja.
- Nivo ugljen dioksida u atmosferi stalno probija nove rekordne vrijednosti i uticaj ljudskih aktivnosti na klimatski sistem postaje sve očigledniji - naveo je šef WMO, Peteri Talas, u izvještaju.