EKSKLUZIVNO Amnesty prijavio Bosnu i Hercegovinu Ujedinjenim narodima: Žrtve silovanja tokom RATA ni nakon 22 godine nemaju svoja prava!

Aktuelno
EKSKLUZIVNO Amnesty prijavio Bosnu i Hercegovinu Ujedinjenim narodima: Žrtve silovanja tokom RATA ni nakon 22 godine nemaju svoja prava!
U ovom dokumentu Amnesty International izražava zabrinutost u vezi s nizom pitanja i kršenja prava žrtava torture i silovanja tokom agresije na BiH, a „koja bi trebalo uzeti u obzir prilikom razmatranja Izvještaja kojeg je podnijela država BiH.“

Amnesty International dostavio je poseban izvještaj Komitetu Ujedinjenih naroda za ljudska prava (Komitet) uoči razmatranja trećeg periodičnog izvještaja o primjeni Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima (Pakt) u Bosni i Hercegovini (BiH), saznaje Novi.ba.

U ovom dokumentu Amnesty International izražava zabrinutost u vezi s nizom pitanja i kršenja prava žrtava torture i silovanja tokom agresije na BiH, a „koja bi trebalo uzeti u obzir prilikom razmatranja Izvještaja kojeg je podnijela država BiH.“

  • Ova zabrinutost se odnosi na kršenja ljudskih prava povezanih sa nasljeđem oružanih sukoba u BiH od 1992. do 1995. godine, uključujući kontinuiran neuspjeh vlasti da usvoje i provedu zakonski i politički okvir kako bi se osobama koje su preživjele seksualno nasilje tokom rata omogućio potpun i efikasan pristup pravdi i reparaciji – navodi se u dokumentu koji je dostavljen UN-u.

Amnesty International pozdravlja napore vlasti BiH tokom posljednjih godina, posebno Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH i Ministarstva pravde BiH, na unaprijeđenju preporučenog zakonodavnog okvira i okvira politike, te predlaganju mjera za rješavanje prava civilnih žrtava rata.

  • Međutim, Amnesty International smatra da BiH općenito nije uspjela da u potpunosti provede pomenute preporuke i sa zabrinutošću zapaža da uporna nesposobnost i nespremnost vlasti da se dogovore oko donošenja ovih bitnih mjera i dalje spriječava preživjele da 22 godine nakon sukoba ostvare svoja prava. Organizacija je zabrinuta što vlasti u BiH nastavljaju da ignorišu svoje obaveze da preživjelima, posebno osobama koje su preživjele ratno seksualno nasilje, osiguraju pune i efikasne mjere reparacije, uključujući pravo na restituciju, kompenzaciju, rehabilitaciju, zadovoljenje i jemstvo o neponavljanju – navedeno je.  

Međutim, Amnesty International izražava zabrinutost što entitetski sudovi i sud Brčko distrikta nastavljaju da primjenjuju Krivični zakon bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) u procesuiranju zločina počinjenih tokom oružanih sukoba.

- Krivični zakon SFRJ ima ozbiljne propuste, uključujući to što u krivična djela ne ubraja zločine protiv čovječnosti i ne priznaje komandnu odgovornost kao oblik krivične odgovornosti, što je u suprotnosti sa međunarodnim standardima. Krivični zakon SFRJ definiše silovanje kao ratni zločin, ali isključuje čitav niz krivičnih djela seksualnog nasilja priznatih u međunarodnom pravu (uključujući seksualno ropstvo i prisilnu trudnoću), pa stoga ne predstavlja odgovarajući normativni okvir za rješavanje pitanja seksualnog nasilja u oružanim sukobima – istaknuto je.

Amnesty International poziva vlasti u BiH da:

· nastave sa praksom dodjeljivanja finansijske kompenzacije preživljelima ratnog seksulanog nasilja u sklopu krivičnih postupaka pred Sudom BiH i entitetskim sudovima. Ovim se ne isključuje pravo podnošenja i dodjeljivanja imovinsko-pravnih zahtjeva u parničnim postupcima bez obzira da li postoji krivična presuda direktnog počinioca;

· uspostave fond za naknadu štete preživjelima ratnog seksualnog nasilja, a posebno u slučajevima gdje počinilac nije u stanju da plati odštetu;

· donesu mjere kojima bi se preživljeli ratnog seksulanog nasilja oslobodili tereta troškova po podnesenim imovinsko-pravnim zahtjevima tokom građanskih postupaka;

· usvoje Zakon o zaštiti civilnih žrtava rata BiH, te u međuvremenu osiguraju da su zakoni koji regulišu status, prava i socijalnu zaštitu za preživjele ratnog seksualnog nasilja u potpunosti usklađeni i da pružaju jednaku zaštitu za sve žrtve bez obzira na to gdje žive u BiH;

· provedu mjere za otklanjanje razlika između nivoa socijalne pomoći koja je dostupna civilnim žrtvama rata, uključujući preživjelima ratnog seksualnog nasilja, i socijalne pomoći koju uživaju ratni vojni invalidi.

Novo