NEVJEROVATNI IZLJEVI MRŽNJE: Milorad Pupovac objavio spisak svih napada i izljeva mržnje u Hrvatskoj prema Srbima u 2016. godini

Region
NEVJEROVATNI IZLJEVI MRŽNJE: Milorad Pupovac objavio spisak svih napada i izljeva mržnje u Hrvatskoj prema Srbima u 2016. godini
Zbog snažnog revizionističkog stava Vlade kojim se de facto težilo izjednačavanju zločinačke Nezavisne Države Hrvatske (NDH) i socijalističke Jugoslavije, a što je na kraju u javnosti rezultiralo ublaživanjem naravi ustaškog režima, predstavnici žrtava Drugog svjetskog rata i antifašisti u travnju su odbili učestvovati na državnoj komemoraciji u Jasenovcu

U negativnom kontekstu, na nekoliko mjesta su spomenuli i Velimira Bujanca, osuđenog dilera koji je prostitutke plaćao kokainom i njegovog govora mržnje u šovinističkoj emisiji Bujica. Navode ga kao jednog od najupornijih promotora mržnje protiv Srba.

Spomenuli su i kontroverzni film Jakova Sedlara "Jasenovac - istina" i njegovo gostovanje na HRT-u u emisiji Karoline Vidović - Krišto. Navode i ostala gostovanja u njenoj emisiji u kojima su pojedinci gotovo neometano sipali mržnju prema etničkim i seksualnim manjinama.

Iz uvodnog dijela Biltena SNV-a upozoravaju:

Govor mržnje

"Zbog radikalnog zaokreta udesno HDZ-a na čelu s Tomislavom Karamarkom, na red je došao i pokušaj zabrane abortusa, a obustavljena je i reforma obrazovanja na kojoj je radio tim pod vodstvom Borisa Jokića. U pitanje su dovedena djelovanja Vijeća za elektroničke medije (VEM) i Agencije za elektroničke medije (AEM), kao i djelovanje Ureda pučke pravobraniteljice čiji godišnji izvještaj nije prihvaćen u Hrvatskom saboru, uz argumentaciju da posvećenost zaštiti prava manjina ugrožava prava većine te da je većinski narod taj kojem prijeti stvarna opasnost.

Sve je to, uz zatiranje rada alternativnih organizacija i liberalnijih novinara na HRT-u, dovelo do pobune kulturnih radnika. Nezadovoljstvo političkom situacijom iskazano je 1. juna, kada se u znak podrške cjelovitoj kurikularnoj reformi na trgovima hrvatskih gradova okupilo preko 50.000 građana.

Za to vrijeme u javnom je prostoru bujao govor mržnje, u najvećoj mjeri usmjeren protiv Srba i zagovornika antifašizma. Zbog toga je Milorad Pupovac, saborski zastupnik i predsjednik Srpskog narodnog vijeća (SNV), još početkom godine predsjednici Kolindi Grabar-Kitarović uputio privatno pismo u kojem je naveo da je više javnih osoba, novinara, glumaca, režisera, vjerskih vođa, političara i aktivista za ljudska prava doživjelo prijetnje i izljeve mržnje – od Mirjane Rakić, Olivera Frljića, Nine Violić i Zorana Pusića do mitropolita Porfirija.

Predsjednica mu je uskoro uputila iznenađujući odgovor, i to putem svoje službene stranice. Naime, u njemu je kao žrtvu napada predstavila sebe, a osobe koje je Pupovac istaknuo u pismu označila je odgovornima za 'provociranje, iritiranje pa i vrijeđanje najvećeg dijela hrvatske javnosti', optuživši ih pritom za 'neistinito prikazivanje i izrugivanje Domovinskom ratu, nijekanje stvarnosti, a implicitno i same ideje hrvatske države'.

"Velikosrpski i četnički ekstremizam"

Neprijateljsku atmosferu prema Srbima dodatno je potpirio godišnji izvještaj Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA), u kojem se ističe zabrinutost zbog 'iskazivanja velikosrpskog i četničkog ekstremizma na području RH', a koje je “sve više zamijećeno među mlađom populacijom”. Bez dodatnog pojašnjenja ove tvrdnje u izvještaju se istodobno navodi da 'ekstremistička scena u RH, s lijevih i desnih ideoloških polazišta, nema značajniji potencijal ugrožavanja sigurnosti'.

Zbog snažnog revizionističkog stava Vlade kojim se de facto težilo izjednačavanju zločinačke Nezavisne Države Hrvatske (NDH) i socijalističke Jugoslavije, a što je na kraju u javnosti rezultiralo ublaživanjem naravi ustaškog režima, predstavnici žrtava Drugog svjetskog rata i antifašisti u travnju su odbili učestvovati na državnoj komemoraciji u Jasenovcu.

Godine 2016. Hrvatski je sabor ponovno postao pokrovitelj komemoracije na Bleiburgu, a bila je to i godina u kojoj je Županijski sud u Zagrebu pod vodstvom Ivana Turudića poništio presudu iz 1946. godine kojom je nadbiskup Alojzije Stepinac osuđen na 16 godina zatvora.

Mirko Norac heroj

Smirivanju situacije nisu pridonijele osude situacije u Hrvatskoj koje su dolazile od brojnih međunarodnih organizacija i stranih veleposlanika, kao ni stavovi članova Mosta na čelu s Božom Petrovom, koji su se izbjegavali formalno izjašnjavati o tzv. ideološkim pitanjima. Iz njihove je kvote na mjesto doministra turizma postavljen Robert Pauletić, bivši urednik huškačkog Slobodnog tjednika, koji se 2008. godine javno pohvalio da je napustio hotel u kojem su odsjeli srpski turisti.

Svoje vrijednosne stavove uskoro su izrazili i istaknutiji pojedinci te stranke: Ines Strenja Linić, koja je ratnog zločinca Mirka Norca nazvala herojem, Nikola Grmoja, koji je izjavio da je 'spreman za dom' i Vlaho Orepić, koji je kao ministar unutrašnjih poslova iskoristio period predizborne kampanje za brisanje nevažećih prebivališta i poručio da će Srbi zbog toga ostati bez uporišta za korištenje ćirilice u Vukovaru.

Milanovićevo dodvoravanje

Zoran Milanović, tadašnji šef SDP-a, je u avgustu učestvovao na sastanku s predstavnicima veterana tokom kojeg se razmetao šovinističkom retorikom. Mislivši da će se tako valjda dodvoriti desnom biračkom tijelu, na sastanku je političko vodstvo Srbije nazvao “šakom jada”, a Plenkovićevu majku “vojnom lekarkom”.

Novi premijer, Andrej Plenković, u tom se procesu odlučio za eliminaciju Zlatka Hasanbegovića s ministarskog mjesta, pa Hasanbegović sada – uz Milijana Brkića, Brunu Esih, Željka Glasnovića i Stevu Culeja – u Hrvatskom saboru predstavlja radikalnije desno krilo. Unatoč načelnoj borbi protiv rigidne desnice unutar HDZ-a, ta je stranka i za Plenkovićeva mandata nastavila zagovarati borbu protiv “svih totalitarizama”, što u praksi predstavlja rehabilitaciju ustaškog režima. Dokazuje to spomen-ploča koju su u studenom u centru Jasenovca, nedaleko od nekadašnjeg logora smrti, podigli veterani Hrvatskih obrambenih snaga (HOS) u znak sjećanja na 11 poginulih suboraca."

Novo