Sredstva za novogodišnji doček u Sarajevu preusmjeriti za pomoć djeci Alepa

Bosna i Hercegovina
Sredstva za novogodišnji doček u Sarajevu preusmjeriti za pomoć djeci Alepa
Sarajevo će kao i većina glavnih gradova u svijetu upriličiti svečani doček Nove godine. U našem društvu već danima traje polemika oko same organizacije takvog dočeka. Mišljenje javnosti je podjeljeno. Polemike se vode oko beznačajnih stvari poput, da li je zabranjena ili nije zabranjena prodaja alkohola u Sarajevu. Za to vrijeme u Siriji na hiljade i hiljade civila i djece prolaze možda i najveću golgotu sa kojom je taj narod u historiji ikada bio suočen. Djeca i narod Sirije nemaju razloga za slavlje. U ovom trenutku, dok mi razmišljamo o dočeku Nove godine, u Siriji stradavaju nevini i nedužni, skoro uskraćeni za bilo kakvu pomoć. Šta možemo uraditi osim da upućujemo verbalnu podršku saosjećanja? Možemo li kao građani, kao država, uputiti bilo kakvu konkretnu pomoć? Imamo li makar u moralnoj obavezi da pokušamo, kako naše riječi, naša ganutost onim što se dešava danas u Alepu, ne bi ostala isprazna tlapnja lišena sadržaja. Zbog svega toga ideja da se otkaže organizovano novogodišnje slavlje u Sarajevu, za kojeg su izdvojena pozamašna sredstva a ista preusmjere ugroženoj djeci i civilima Alepa, možda je jedino što u ovom trenutku se može učiniti.

Sarajevo će kao i većina glavnih gradova u svijetu upriličiti svečani doček Nove godine. U našem društvu već danima traje polemika oko same organizacije takvog dočeka. Mišljenje javnosti je podjeljeno. Polemike se vode oko beznačajnih stvari poput, da li je zabranjena ili nije zabranjena prodaja alkohola u Sarajevu.
Za to vrijeme u Siriji na hiljade i hiljade civila i djece prolaze možda i najveću golgotu sa kojom je taj narod u historiji ikada bio suočen. Djeca i narod Sirije nemaju razloga za slavlje. U ovom trenutku, dok mi razmišljamo o dočeku Nove godine, u Siriji stradavaju nevini i nedužni, skoro uskraćeni za bilo kakvu pomoć.

Šta možemo uraditi osim da upućujemo verbalnu podršku saosjećanja? Možemo li kao građani, kao država, uputiti bilo kakvu konkretnu pomoć? Imamo li makar u moralnoj obavezi da pokušamo, kako naše riječi, naša ganutost onim što se dešava danas u Alepu, ne bi ostala isprazna tlapnja lišena sadržaja.

Zbog svega toga ideja da se otkaže organizovano novogodišnje slavlje u Sarajevu, za kojeg su izdvojena pozamašna sredstva a ista preusmjere ugroženoj djeci i civilima Alepa, možda je jedino što u ovom trenutku se može učiniti.

Sa tim nijedan građanin Sarajeva i Bosne i Hercegovine neće i ne može biti na gubitku. Sarajevo bi time pokazalo svoje srce. Pokazalo bi da nije zaboravilo svoju ubijenu djecu, pružajući pomoć ugroženoj djeci Alepa. To bi bila suštinska poruka podrške i solidarnosti.

Po društvenim mrežama slični glasovi se već mogu čuti. Građani Sarajeva zasigurno imaju potrebu da izvrše svoju moralnu obavezu.

 

Novo