Kako se osumnjičeni za terorizam našao na fotki s Lavrovom?
Kako se čovjek koji je u Crnoj Gori označen kao osumnjičeni za umješanost u pokušaj terorističkog napada na dan izbora slobodno kreće i uz to još slika sa ruskim ministrom spoljnih poslova?
Na to pitanje, o kojem poslije objavljivanja fotografije Nemanje Ristića sa Sergejom Lavrovom pišu domaći i mediji u regionu, i dalje nema odgovora srbijnaskih vlasti.
Sam Ristić kaže da ga niko ne goni i da za tim nema ni razloga jer, tvrdi, nije povezan sa dešavanjima u Crnoj Gori.
Uspomena na posjetu ruskog ministra spoljnih poslova Beogradu. Među predstavnicima Srpskog sabora Zavetnici i njihov član Nemanja Ristić, koji se, kaže, na slici našao slučajno. A i da nije slučajno, u svom pojavljivanju na Groblju oslobodiocima Beograda ne vidi ništa sporno.
"Moj advokat je bio u Crnoj Gori prije četiri, pet dana i nije raspisana nikakva potjernica, jer ako je neko raspisao neku Interpolovu potjernicu prije mjesec dana znači da bi taj bio uhapšen. Ja se samo pominjem u spisima gdje sam lažno optužen od Aleksandra Sinđelića", tvrdi Nemanja Ristić.
Srbijanska policija ga, kaže, dosad nije pozivala na saslušanje zbog istrage u Crnoj Gori, a da li je imala razloga danas nije bilo moguće utvrditi, pošto MUP nije odgovorio na pitanja N1 o Nemanji Ristiću.
U crnogorskom Specijalnom tužilaštvu koje vodi istragu o pokušaju državnog udara za našu televiziju kažu da mogu samo da ponove ono što su saopštili prije mjesec dana:
"Cijeneći zainteresovanost svih medija za ovaj predmet, obaviještavamo javnost da će se Tužilaštvo o daljem toku postupka samo oglašavati kada se za to steknu uslovi".
O tome da se dvojica Rusa i trojica Srba, među kojima i Nemanja Ristić, nalaze na crvenoj Interpolovoj potjernici prve su prenijele crnogorske Dnevne novine. Tamošnji mediji veliki značaj pridali su i objavljivanju Ristićeve fotografije s Lavrovom. Urednik Antene M u tome ne vidi slučajnost, jer su, podsjeća, predstavnici Zavetnika upravo pred izbore u Crnoj Gori bili u Moskvi.
"Vjerujem da je po srijedi namjera sa jasnom porukom da je Ristić, pa onda sledstveno tome i neki drugi pod očiglednom zaštitom Rusije. S druge strane, to otvara i pitanje šta rade srbijanski nadležni državni organi", navodi Darko Šuković, urednik Antene M.
Ne bi, smatra, novinar Vuk Cvijić, bilo prvi put da Srbija ne hapsi ljude sa Interpolove potjernice, ali od toga da li se Ristić na njoj nalazi ili ne, više, kaže, brine njegova sloboda kretanja.
"To je čovjek sa dosijeom, protiv koga su vođeni ozbiljni postupci. Godine 1994. je učestvovao u pucnjavi, tada je označen kao pripadnik organizovane kriminalne grupe, u toj pucnjavi su učestvovali ozloglašni kriminalci, a jedna djevojka je ubijena. Kasnije, ta ista osoba ne prestaje sa svojim djelovanjem. Na drugačiji način, znamo da je upućivala prijetnje", navodi Cvijić.
Zbog prijetnji novinaru Veranu Matiću, tadašnjem američkom ambasadoru Michaelu Kirbyju i Javnom tužiocu Zagorki Dolavac, Viši sud u Beogradu prošle godine je Ristiću odredio mjeru obaveznog psihijatrijskog liječenja.
(N1)