Mladi iz Mostara i Nevesinja zbližavanjem razbijaju predrasude

Bosna i Hercegovina
Mladi iz Mostara i Nevesinja zbližavanjem razbijaju predrasude
Učenici srednjih škola iz Mostara i Nevesinja danas su učestvovali u projektu Međureligijskog vijeća BiH pod nazivom „Dan otvorenih vrata“ u kojem su posjetili Karađoz-begovu džamiju, Franjevački samostan, Crkvu sv. Petra i Pavla, gradilište Saoborne crkve u Mostaru i Jevrejsko groblje.

Učenici srednjih škola iz Mostara i Nevesinja danas su učestvovali u projektu Međureligijskog vijeća BiH pod nazivom „Dan otvorenih vrata“ u kojem su posjetili Karađoz-begovu džamiju, Franjevački samostan, Crkvu sv. Petra i Pavla, gradilište Saoborne crkve u Mostaru i Jevrejsko groblje.

Tridesetero mladih, uzrasta od 16 do 18 godina, predstavnici vjerskih zajednica i crkava upoznali su s najznačajnijim vjerskim objektima u Mostaru i s religijskim učenjima. Posebno je akcentirana važnost izgradnje trajnog mira iz religijske perspektive s ciljem uključivanja svih društvenih faktora u proces vraćanja povjerenja.

Mlade Mostara i Nevesinja sa historijatom Karađoz-begove džamije i islamskim učenjem o toleranciji i nužnosti koegzistencije različitih vjerskih i etiničkih skupina upoznao je glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Mostar Suljo ef. Cikotić.

„Ovakav vid međureligijskih susreta je značajan kako bi se mladi ljudi upoznavali, cijenili svoje vrijednosti i poštivali druge i drugačije. Upoznavanje drugih je jedan od islamskih imperativa“, istakao je ef. Cikotić. On je izrazio je nadu da će ovakvi susreti međusobnog razumijevanja doprinijeti izgradnji mira i nove, sretnije budućnosti za sve ljude u Bosni i Hercegovini.

Fra Ante Marić, knjižnjičar Franjevačkog samostana u Mostaru, naglasio je da su ovakvi susreti izuzetno bitni kako bi mladi mogli upoznati različite kulture i tradicije.

„Upoznavajući drugoga, čovjek i sam sebe bolje upoznaje. Čovjek postaje prijemčiviji za drugu kad poznaje njegovu narodnu i konfensionalnu povijest“, kazao je fra Marić. Poručio je kako će ovakvi susreti ili inicijative, koje će poteći od starijih, motivirati mlade da se druže i žive s onima koji nisu njihove vjeroispovijesti.

Ivo Čarapina iz Vijeća učenika Grada Mostara smatra da je ovaj susret bio divna prilika za rušenje nametnutih predrasuda.

„Najbolji način rušenja tih barijera je upoznavanje. Dijalog može zbližiti različitosti i povezati one koji vide razlike među religijama i zaključiti koliko su one ustvari bliske i slične“, rekao je Čarapina.

Sanjin Salčin, učenik iz Mostara, potrebu za druženjima ove vrste smatra jednim od značajnih procesa kako bi se izgradila pravilna mišljenja o drugim relgijima.

„Danas su u Mostaru percepcija religija i nacionalizma dosta povezani, jer mladi nisu upućeni u to, i mislim da će na ovaj način imati priliku upoznati drugačije kulture“, rekao je Salčin.
 

Sanja Brenjo, učenica iz Nevesinja, smatra da bi bilo izuzetno dobro da i učenici iz Mostara dođu u Nevesinje. Kazala je kako je prvi put danas ušla u džamiju.
 

„Ne slažem se sa ocjenama koje tvrde da djeca rastu u mržnji i nepovjerenju. Te priče treba ostaviti za ono doba prije rata i to uopće ne treba spominjati“, kazala je Brenjo.  

Program „Dan otvorenih vrata“ je realiziran u sklopu USAID-ovog programa PRO – budućnost u saradnji sa CRS-om (Catolic Relif Servis), Katoličkom biskupskom konferencijom, Forumom građana Tuzle, Helsinškim parlamentom građana Banje Luke.

Uloga Međureligijskog vijeća u ovom projektu je, kako je naglasio stručni savjetnik Igor Kožemjakin, nivo međureligijskog dijaloga proširiti na lokalne zajednice i mlađe starosne grupe.

„Paradoksalna je situacija da mi u BiH mislimo da znamo sve jedni o drugima i cilj ovih projekata je zbližavanje mladih kako bi se razbile te predrasude. Uvjereni smo da imamo mnogo više toga što nam je zajedničko, već onoga što nas razjedinjava“, kazao je Kožemjakin.

(AA)

Novo