Skoro godinu dana kasne s olakšicama privredi
Institucije BiH već skoro godinu dana odugovlače primjenu člana Zakona o carinskoj politici BiH, odnosno donošenje akta kojim je propisano oslobađanje od uvoznih dažbina u slučaju uvoza opreme koja se ne proizvodi u BiH. Naime, primjenom tog propisa, koji je trebalo da stupi na snagu još krajem januara ove godine, privrednici bi bili oslobođeni tih dažbina u slučaju uvoza opreme koja se uvozi za novu ili proširenje postojeće proizvodnje, modernizaciju proizvodnje, kao i uvođenje nove ili osavremenjivanje postojeće proizvodne tehnologije.
S tim u vezi, Privredna komora RS još jednom je upozorila nadležne institucije na nivou BiH da omoguće primjenu tog propisa, a sve kako bi domaćim privrednicima olakšali poslovanje i omogućili da budu konkurentni.
"Tražimo da se omogući primjena člana 207. Zakona o carinskoj politici BiH kojim je propisano oslobađanje uvoznih dažbina u slučaju uvoza proizvodne opreme koja se ne proizvodi u BiH, a koja se uvozi za novu ili proširenje postojeće proizvodnje, modernizaciju proizvodnje, kao i uvođenje nove ili osavremenjivanje postojeće proizvodne tehnologije. Za primjenu navedenog člana neophodan je provedbeni akt koji na prijedlog Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH usvaja Savjet ministara BiH, a rok za donošenje ovog akta bio je 29. januar ove godine", naveli su iz Privredne komore RS, ističući da je to jedan od njihovih zahtjeva.
Naime, priprema tog akta je u domenu UIO BiH, iz koje su rekli da je novi Zakon o carinskoj politici objavljen 21. jula prošle godine u "Službenom glasniku BiH", a da je okvirno vrijeme za donošenje provedbenih propisa bilo šest mjeseci, ali da iz opravdanih razloga provedbeni propisi još nisu usvojeni. S tim u vezi, iz UIO BiH ističu da je za početak primjene i sprovođenje tog zakona potrebno donijeti dva propisa, koje donosi Savjet ministara BiH na prijedlog Upravog odbora UIO BiH.
Prvi je odluka o sprovođenju Zakona o carinskoj politici u BiH, kojom se reguliše sprovođenje odredaba tog zakona, a drugi je odluka o uslovima i postupku ostvarivanja prava na oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina.
"Prednacrt je pripremljen, a usklađen je s carinskim uredbama EU koje uređuju područje carinskih povlastica u EU", rekli su iz UIO BiH.
Međutim, s obzirom na to da je u EU došlo do izmjena propisa, gdje su doneseni novi carinski propisi koji se primjenjuju od maja 2016. godine, UIO je na zajedničkom sastanku s predstavnicima EU i predstavnikom Delegacije Evropske komisije u BiH, ukazao na činjenicu da se prednacrt odluke o sprovođenju Zakona o carinskoj politici u BiH mora uskladiti s novim carinskim propisima EU.
"To usklađivanje radiće se s predstavnicima EU, Twinning partnerima, u novom Twinning projektu 'IPA 2014', što će biti prioritet u odnosu na ostale aktivnosti UIO predviđene tim projektom. Početak rada u tom projektu očekuje se u ovom mjesecu", kazali su iz UIO BiH. Prema srednjoročnom planu rada Savjeta ministara BiH za 2016 - 2018. godinu, donošenje odluke o sprovođenju Zakona o carinskoj politici u BiH planirano je u 2017. godini.
Kao dan početka primjene te odluke, kažu u UIO BiH, planira se 1. januar 2018. godine, a dan početka primjene te odluke je i dan početka primjene novog Zakona o carinskoj politici u BiH.
"Taj datum je sasvim opravdana i realna procjena", rekli su iz UIO BiH. Naglasili su da je novim Zakonom o carinskoj politici predviđeno da privreda u BiH bude oslobođena od plaćanja carine na uvoz mašina koje će koristiti u procesu proizvodnje, što sada nije slučaj.
"Trenutno se za uvoz ovih mašina plaća i carina, ako je riječ o mašinama bez preferencijalnog porijekla, i to pet, 10 ili 15 odsto, u zavisnosti od vrste mašine i u skladu s carinskom tarifom BiH", pojasnili su iz UIO BiH.