Ko je sve Radeljašu omogućio da od Općine Novi Grad naplati milion maraka

Aktuelno
Ko je sve Radeljašu omogućio da od Općine Novi Grad naplati milion maraka
U akciji Blok koju su izveli pripadnici SIPA-e po nalogu Kantonalnog tužilaštva KS i Kantonalnog suda u Sarajevu osim Eseda Radeljaša uhapšeni su i Jasmina Horo, pomoćnica bivšeg načelnika Općine Novi Grad Damira Hadžića, Nedžad Kapetanović, bivši pravobranilac Općine Novi Grad i Jusuf Čaušević, šef Odsjeka za imovinsko-pravne poslove Općine Novi Grad, piše bh. novinska agencija Patria. U zgradi Općine Novi Grad jutros je bio i pretres zbog ovog slučaja, piše Patria.

U akciji Blok koju su izveli pripadnici SIPA-e po nalogu Kantonalnog tužilaštva KS i Kantonalnog suda u Sarajevu osim Eseda Radeljaša uhapšeni su i Jasmina Horo, pomoćnica bivšeg načelnika Općine Novi Grad Damira Hadžića, Nedžad Kapetanović, bivši pravobranilac Općine Novi Grad i Jusuf Čaušević, šef Odsjeka za imovinsko-pravne poslove Općine Novi Grad, piše bh. novinska agencija Patria. U zgradi Općine Novi Grad jutros je bio i pretres zbog ovog slučaja, piše Patria.
 
- Esed Radeljaš osumnjičen je za krivična djela ovjeravanje neistinitog sadržaja, podstrekavanje na zloupotrebu položaja, davanje dara i drugih oblika koristi te pranje novca. Počinjenjem ovih krivičnih djela Esed Radeljaš pribavio je sebi i drugima protupravnu imovinsku korist od oko milion maraka. Ostale tri osumnjičene osobe Radeljašu su omogućile da kroz upravni postupak nezakonito stekne novac i imovinu. Osumnjičeni će nakon kriminalističke obrade u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu biti predati u nadležnost Tužilaštva KS. Nakon što ih sasluša postupajući tužilac, odlučit će o daljim mjerama - saopćeno je iz Tužilaštva KS.

Centar za istraživačko novinarstvo detaljno je ranije pisao o ovom slučaju. 

Naime, Radeljaš je od Općine Novi Grad iznajmio zemljište kako bi sagradio objekat u roku od godine. Pošto to nije uradio, kupljeno zemljište morao je vratiti Općini na raspolaganje, ali uz obeštećenje, odnosno naknadu. 

I tu počinje priča. Cijena tog zemljišta po kvadratnom metru bila je 46 KM, a kada se njemu trebala isplatiti naknada, cijena je naglo skočila, pa je tako za svaki kvadrat od Općine dobio po 500 maraka. I tako počinje zakonsko bogaćenje Radeljaša, odnosno njegov recept kako zaraditi milion. O ovom slučaju načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić Tužilaštvu BiH predao je dokumentaciju o nanošenju štete budžetu Općine Novi Grad. 

Radeljaš izjavljuje novinarima da on nikog nije oštetio i da je sve po zakonu, ali je zasigurno jedan od rijetkih kojem je uspjelo da u poslijeratnom i bilo kom drugom vremenu zgrne ogromne pare i imovinu.

Kada je istekla godina u kojoj je objekt trebao biti sagrađen (a nije), Radeljaša su zvali iz Općine kako bi mu saopćili da gubi pravo na korištenje zemljišta radi građenja, na šta nije imao primjedbu, ali je tražio da mu se plati naknada u visini tržišne vrijednosti. 

Upravo to mu je omogućio član 51. Zakona o građevinskom zemljištu FBiH, u kojem je utvrđeno kako je u slučaju gubitka prava korištenja radi građenja, Općina dužna platiti licu kojem je to pravo prestalo, građevinsku vrijednost nedovršenog objekta, naknadu troškova uređenja i naknadu za zemljište. I tu je kvaka. Radeljaš odlazi na rasprave u Službu za imovinskopravne, geodetske, poslove i katastar nekretnina Općine Novi Grad, kako bi sa općinskim pravobraniocem Nedžadom Kapetanovićem postigao dogovor o visini naknade. Jedna je propala, ali je zato na drugoj raspravi od 16. februara 2010. godine, dobio to što je tražio.

Radeljaš je odbio prvu ponudu općinskog pravobranioca Nedžada Kapetanovića da mu se za kvadratni metar isplati po 250 KM, da bi pravobranilac tražio da se izvrši vještačenje ovlaštenog sudskog vještaka građevinske struke, na šta je Radeljaš pristao. Sedam dana kasnije sudski vještak Kasim Zulum dostavio je svoj nalaz, koji je prihvatio općinski pravobranilac i po tom nalazu Radeljašu za 2.067 kvadratnih metara isplatio naknadu od 1.033.500 KM. 

Te 2010. godine Radeljaš je prihvatio ponudu, mada je u jednom trenutku tražio veći iznos i to od 800 KM po kvadratnom metru uz obrazloženje da se zemljište nalazi uz glavnu saobraćajnicu i da vrijedi daleko više, te da su "nekim drugim biznismenima" plaćali taj iznos, ali je pristao da mu Općina isplati dogovoreni milion. 

Nakon toga, 24. februara 2010. godine, Općinskoj službi za finansije upućen je nalog da se iz budžetskih sredstava isplati naknada za zemljište koje je po ovlaštenju tadašnjeg načelnika Damira Hadžića, potpisala Jasmina Horo, njegova pomoćnica. Tačku na ovu priču, odnosno potpis stavio je 2. aprila 2010. godine Damir Hadžić, tadašnji načelnik Općine Novi Grad koji je dao saglasnost na sklopljeni sporazum. 

Esad Radeljaš u 2007. godini počeo je rušenje svog bespravno sagrađenog objekta u Nedžarićima, nakon što je nadležna služba za inspekcijske poslove još u decembru 2005. godine donijela rješenje o rušenju. Tada je Radeljaš priznao da je ovaj objekat u izgradnji na tri etaže bio neplanski napravljen, bez potrebne dokumentacije.

- Objekat se nije uklapao u regulacioni plan Alipašin Most 1, jer je prema planu na ovom lokalitetu predviđena izgradnja objekta od 24.000 kvadrata, odnosno tri puta većeg od mog, izjavio je tada Radeljaš.

U toj 2007. godini priznao je kako je naknadno otkupio zemljište na kojem je planirana izgradnja, ali da nije siguran da li će on ili neko drugi graditi novi objekat jer to još nije odlučeno.

- Načelnik Damir Hadžić mi je izašao u susret i dogovorili smo se da angažujem firmu za rušenje objekta, jer bi troškovi bili tri puta veći da rušenje izvode radnici komunalnog preduzeća Rad, govorio je Radeljaš, dok je Hadžić isticao kako je Općini najbitnije da se objekat sruši i da se zemljište dovede u stanje predviđeno regulacionim planom.

Novo