Sindikati ljekara i stomatologa traže bolji status
Strukovni sindikat doktora medicine i stomatologije Tuzlanskog kantona (SSDMISTK) održao je redovnu skupštinu u Tuzli, na kojoj je prisustvovalo rukovodstvo Sindikata Federacije BiH, predstavnici sindikata sedam kantona u FBiH, te predsjednik Strukovnog sindikata ljekara Republike Srpske.
Na skupštini je tematizirana borba za status ljekarske profesije i bolje uvjete rada, kako na području TK, tako i na području cijele BiH, zatim koeficijenti i standardi ljekarske profesije, kao i kolektivni ugovori.
Potpredsjednik Saveza sindikata doktora medicine i stomatologije FBiH Admir Suljić istakao je da je osnovni zahtjev članova ovog Sindikata hitno otpočinjanje pregovora prema protokolu, koji je ponudilo Federalno ministartvo zdravstva i potpisivanje strukovnog kolektivnog ugovora za ljekare.
Danas se govori o problemu statusa doktora medicine i stomatologije u kantonu, Federaciji BiH i državi, kazala je doc.dr. Nermina Kravić, predsjednica Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije, koji okuplja više od 850 ljekara s područja TK-a, odnosno 85 posto ljekara zaposlenih u javnom zdravstvu.
Oni što je nas natjeralo da se na ovakav način organizujemo je potreba da mi u svoje ime pregovaramo o kolektivnom ugovoru koji se donosi na osnovu novog Zakona o radu, izjavila je dr. Kravić.
Po njenim riječima jedan od razloga zbog čega su se ljekari organizirali je da se riješi njihov materijalni status, tvrdeći da će bolji uvjeti rada doktora medicine i stomatologije i pregovori s odgovarajućim nivoima vlasti doprinijeti spriječavanju odlaska mladih ljekara iz BiH.
Izrazila je nezadovoljstvo statusom ljekara, potcrtavši da devet godina nema pomaka u primanjima, tvrdeći da je osnovna plata ljekara u rasponu od 1100 do 1400 KM, dodavši da je populacija koja je najškolovanija u društvu oskudno plaćena za današnje uvjete.
Podršku kolegama iz FBiH za bolji status ljekara daju i ljekari iz Republike Srpske, prenosi Fena.
Došao sam da dam podršku ljekara RS-a za strukovni kolektivni ugovor za ljekare i zdravstvene radnike, koji treba da se donese zajednički, da pomognemo jedni drugima, jer zdravstveni hljeb je isti bilo gdje u svijetu, izjavio je predsjednik Strukovnog sindikata ljekara RS-a Miodrag Femić.
Ocijenio je da je zdravstvo je u kolapsu, navodeći da zdravstvena pravna legitimacija više ne postoji, tvrdeći da zdravstvu treba oporavak, u smislu pravne regulative, a i svega ostalog.
Nakon skupštine održat će se sjednica Upravnog odbora fedralnog sindikata na kojoj će se razmotriti aktuelna situacija vezana za potpisivanje kolektivnog ugovora i početak pregovora.
Zahtjevi i zaključci s današnje sjednice bit će upućeni Federalnom ministarstvu zdravstva.