Hrvatski ministar odbrane "pod lupom" Tužilaštva BiH: Zašto su hapšenja u Orašju uznemirila Hrvatsku?
Pod krinkom brige o Hrvatima u Bosni i Hercegovini predstavnici vlasti u Hrvatskoj dočekali su na nož hapšenja deset bivših pripadnika HVO-a u Orašju. Novi.ba istražuje razloge tolike "zabrinutosti".
Hapšenje bivših pripadnika HVO-a u Orašju izazvalo je buru, kako u Bosni i Hercegovini, tako i u susjednoj Hrvatskoj, a o slučaju hapšenja danas se izjašnjava i Vlada Republike Hrvatske.
"Republika Hrvatska uložit će sve legitimne napore kako bi se pomoglo uhićenima, koji su i hrvatski državljani, poštujući neovisnost sudstva i ne ulazeći u prostor politiziranja", poručili su iz Vlade RH.
A dok se u Hrvatskoj predstavnici vlasti očituju o datoj situaciji u Orašju, iz političkog Sarajeva ni mukajet, što dodatno usložnjava situaciju i ostavlja prostor za politizaciju.
Tako iz Hrvatske tvrde da je hapšenje u Orašju odgovor bh. vlasti na prvu zvaničnu posjetu Andreja Plenkovića Sarajevu, ali i na onu prethodnu, nezvaničnu posjetu Stocu...
Sve je to bacilo sjenu na ono pitanje, koje se po političkim kuloarima u Sarajevu sve češće postavlja, čemu tolika zainteresovanost hrvatskih vlasti za situaciju oko hapšenja bivših pripadnika HVO-a.
Prema našim saznanjima, hrvatska Vlada strahuje da bi Tužilaštvo BiH moglo aktivirati optužni prijedlog protiv ministra odbrane u Vladi Republike Hrvatske Damira Krstičevića, koji je pod istragom zbog zločina na području Mrkonjić Grada 1995. godine po komandnoj odgovornosti.
Podsjećamo, pripadnici 4. i 7. gardijske brigade su nakon operacije Oluja krenuli u akciju na Mrkonjić Grad, gdje su nakon pogibije brigadira Andrije Matijaša Pauka, u znak odmazde, pobijeni srpski civili.
Nakon završetka ratnih operacija pronađena je masovna grobnica za koju je utvrđeno da su u njoj bili zakopani srpski civili.
Odjeljenje za istragu ratnih zločina banjalučkog CJB-a je 26. oktobra 2006. godine Tužilaštvu BiH dostavilo izvještaj protiv Ante Gotovine i drugih lica zbog počinjenih krivičnih djela zločin protiv čovečnosti, ratni zločin protiv civilnog stanovništva, povreda zakona i običaja rata na štetu 364 ubijena lica srpske nacionalnosti, od kojih je 137 civila.
Tužilaštvo BiH je 2009. godine napravilo plan istraga ratnih zločina, a u tom planu je istraga protiv Ante Gotovine i 36 drugih, među kojima je i hrvatski ministar odbrane Damir Krstičević, zbog počinjenih ratnih zločina na području Mrkonjić Grada.
Prema tom dokumentu, njega istražuju i za počinjene ratne zločine na području Jajca i Donjeg Vakufa.
Shodno gorenavedenim aktivnostima Tužilaštva BiH ne čudi tolika zainteresovanost predstavnika vlasti u Hrvatskoj za hapšenje bivših pripadnika HVO-a u Orašju.